te sterven een groot gedeelte van zijn tijdgenooten werd nog het slachtoffer van cholera, diphteritis en tientallen andere besmet telijke ziekten. De medische wetenschap is nog jonger dan de techniek, zij dateert eerst van Koch en Pasteur, maar toch mag men ook de vraag stellen of menig medicus van vandaag nog niet heel wat zou kunnen leeren van een man als Boerhaave. Een zeer belang rijk puntwe komen er dan ook nog op terug. Maar toch mag men ook weer niet uit het oog verliezen, dat de modernere tech niek Koch eerst in staat stelde, baanbrekende ontdekkingen te doen. Leeuwenhoek had met het primitieve microscoop de bacte riën al gezien de anderhalve eeuw tusschen hem en Koch kan alleen worden verklaard door de gebrekkige hulpmiddelen. Welke rol hebben de kleurstoffen ende bunsenbrander in de laboratoria niet gespeeld. Slaat men er de wereldgeschiedenis op na, dan leert men hoe de techniek primair is, de uitvinding op zich zelf secundair. Ver leden jaar heeft men in Italië een tentoonstelling gehouden van uitvindingen van den zeer universeelen geest, Leonardo da Vinei. Het is verbazingwekkend wat al niet aan het brein van dezen man is ontsproten en toch liet het zich toen nog niet realiseeren. Hij kende b.v. de luchtschroef al, begreep zelfs dat men hiermee zou moeten kunnen vliegen. Zonder benzinemotor zouden echter de gebroeders Wright niets tot stand hebben kunnen brengen. Het is een Oostenrijker geweest, die hem heeft uitgevonden, maar toen hij aan de uitwerking bezig was, ontbrak de mogelijkheid tot vervaardiging in het groot. Het buskruit vond zijn weg van de Chineezen, via de Perzen en de Arabieren naar Europa. In de dertiende eeuw kende men het reeds, maar men wist er geen weg mee, omdat de techniek nog niet ver genoeg was om ijzeren of bronzen geschut te ver vaardigen. Robert Fruin wijst er in zijn beroemd artikel, Coster of Guten berg op, hoe de boekdrukkunst eerst werd uitgevonden toen de tijden er rijp voor waren geworden. Hij schreef dit een halve eeuw geleden thans weten we, dat de Chineezen al duizenden jaren geleden konden drukken. De drukkers van de middeleeuwen hadden echter moeten wachten op de vervaardiging van het papier. De petroleumindustrie werd beheerscht door de boortechniek, die op haar beurt weer afhankelijk was van de bewerking van staal en ijzer. Men is vaak geneigd, de geweldige toename der bevolking in Europa te wijten aan de betere hygiënische toestanden, doch we zagen het zoo juist, de moderne medische wetenschap dateert eerst van Koch en met het toenemen van de hygiënische verbeteringen en de kennis der geneesheeren neemt het geboor tecijfer, we zouden haast zeggen, recht evenredig af. De verklaring van de geweldige bevolkingsaanwas in het oude wereld- 921

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 31