deel is dan ook anders zij komt op rekening van de techniek, die het eerst mogelijk maakte, in een betrekkelijk kleine ruimte heel veel menschen te doen leven. Maar al te weinig wordt in de economische leerboeken het toch zoo noodzakelijke verband gelegd tusschen het opheffen van de korenwetten door Peel, die het einde beteekende van Engeland als agrarisch land, en de ontwikkeling van de stoomvaart. Tot troost van de aanhangers van het in den aanhef genoemde adagio, mogen we er hier op wijzen, hoe juist de enorme uitbrei ding en de nog grootere mogelijkheden van de moderne techniek de menschheid toch weer in een cirkel drijven. De dagelijksche bombardementen van Londen doen weer denken aan de belege ringen uit de zeventiende eeuw. Heeft niet menig oud huis een bomvrijen kelder, dateerend uit dien tijd De techniek vernielt de techniek. Het gevaar voor de Engelschen ligt niet in de houding der bevolking, maar daarin, dat de technische inrichtingen, die de metropolis met haar acht millioen zielen in stand houden de waterleidingen, de gas- en electriciteitswerken en de spoorwegen zonder welke in deze huizenzee geen leven mogelijk is, vernield zouden worden. De techniek beheerscht de jonge wereld, gelijk zij haar heeft geschapen het leven in de moderne wereld is zonder haar niet meer denkbaar noch mogelijk. Denkt men het verkeer weg en een groot gedeelte van de menschheid moet ver hongeren. De techniek beheerscht het leven en dus ook den oorlog. Nu is het wel zeer merkwaardig, dat we hiervoor moesten vaststellen, hoe het leven van den mensch tot voor zeer kort nog volkomen door het handwerk werd beheerscht, daardoor aan zeer enge banen was gebonden en duizenden jaren lang op hetzelfde niveau bleef gehandhaafd. Dit geldt echter niet voor den oorlog. Niet de uitvinding van het kruit, maar de mogelijkheid, ijzeren en bronzen buizen te maken, gaf aan den strijd een heel ander karakter. Tot in de veertiende eeuw vochten de menschen nog juist zooals zij duizen den jaren lang hadden gestreden de kogel werkte revolutionnee- rend. Merkwaardigerwijze is het de sterke uitbreiding van het Chris tendom geweest, welke hier indirect een groote rol heeft gespeeld. Men bouwde kerken en cathedralen met hooge torens en in die torens moesten klokken hangen hoe hooger de toren, hoe grooter de klokken. De klokkengieters kregen dus veel ervaring op het gebied van het mengen en gieten van metalen daardoor werden zij ook de aangewezen vervaardigers van de eerste kanonnen. Het is in dit verband beteekenend, dat het kanon er eerder was dan het geweer. Zeer begrijpelijk overigens de vervaardiging van handvuurwapenen stelde hoogere technische eischen dan het gieten van een zware bronzen buis. Het feit, dat men slechts enkele vuurmonden noodig had maar zeer groote aantallen geweren 922

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 32