maakte het gezien dat alles nog in handwerk moest worden vervaardigd ook tot een bijzonder probleem. Adam Smith heeft het eerst gewezen op de groote beteekenis van de arbeids- verdeeling. Zij is inderdaad geweldig geweestmen realiseere eens wat er b.v. moest worden aangemaakt om de legers van Napoleon van het noodige te voorzien. Met dat al was het niet de uitvinding van het kruit, gelijk nog altijd in de leerboeken staat, maar de mogelijkheid om op eenigs- zins ruimere schaal handvuurwapenen en kanonnen te vervaar digen die niet alleen den oorlog een heel ander aspect gaf, doch ook van enorme sociale en economische revolutie te weeg bracht. De ridderstand ging ten onder om gedeeltelijk te worden vervangen door de gewapende burgerij. De vuurwapenen bezegelden het lot van Bourgondië en maakten de unificatie van Frankrijk mogelijk toen Lodewijk XI den tegenstand der edelen kon breken. Zonder musketten hadden de conquistadores nooit de ontdekking van Amerika kunnen uitbuiten. Men kan gerust beweren, dat het vervaardigen van geweren en kanonnen van grooter beteekenis is geweest dan de Fransche revolutie. Welk een enorme rol de techniek hierbij speelt blijkt wel uit het feit, dat men reeds in de veertiende eeuw achterlaad- vuurmonden heeft ontworpen. Het bleek echter technisch niet mogelijk, ze met de bestaande werktuigen zoodanig af te werken, dat ze in de practijk konden voldoen. Eerst in het midden van de negentiende eeuw maakt de ver beterde staal-techniek het invoeren van bruikbare achterlaad- geweren en -kanonnen mogelijk. Daarbij doet zich dan het merk waardige verschijnsel voor, dat men ondanks de verbeterde bewa pening niet in staat blijkt, er de tactische consequenties uit te trekken. De Franschen hadden b.v. in 1870 een mitrailleuse. Zij voldeed geenszins, niet zoozeer doordat het wapen niet deugde dan wel omdat men haar als een soort kanon bezigde. Winston Churchill heeft het eens heel onvriendelijk maar toch volstrekt niet onjuist gezegdde generaals vechten altijd den vorigen oorlog. Dat beteekent, dat men gemeenlijk de ervaringen uit den juist afgeloopen strijd bij den volgenden toepast zonder te realiseeren, dat de techniek intusschen al weer vorderingen heeft gemaakt. De geschiedenis van de tank en de tegenstand, dien de ontwerpers en fabrikanten van de zijde der conservatieve Britsche generaals moesten ondervinden, doen duidelijk uitkomen hoe moeilijk het velen valt, de technische mogelijkheden van het heden te realiseeren. Deze generaals bevonden zich echter in goed gezelschap. Hoe zou de wereld er thans uitzien, wanneer Napoleon eens had willen luisteren, toen Fulton hem de voor- deelen van zijn toen juist geconstrueerde stoomboot wilde uit leggen Dit falen van leidende militairen in het trekken van de volle consequenties uit de door de moderne techniek geboden mogelijkheden, heeft den strijd van 19141918 tot een der meest 923

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 33