alle technische vindingen moeten menschen den strijd uitvechten. Primair blijft voor elk officier, dat hij zij een „leader of men". Hoe hoog zijn technische capaciteiten ook zullen zijn, wanneer hij er niet in slaagt zijn manschappen in den strijd te voeren deugt hij niet als aanvoerder. Goede aanvoerders hebben goede soldaten, minderwaardige veldheeren slechte legers. In den Marneslag van September 1914 stonden twee millioenen-legers tegenover elkaar dagen lang werd er gestreden, honderdduizenden sneuvelden, nog veel meer gewon den vielen, maar voor hem, die de geschiedenis van dit geweldig gebeuren bestudeert, vallen uiteindelijk al die soldaten en al die dooden en gewonden weg, zelfs de verloren gegane en gewonnen terreingedeelten verliezen hun beteekenis tegenover het over weldigende feit, dat Joffre, Foch en hun staven net iets meer karakter, koelbloedigheid en doorzettingsvermogen aan den dag legden dan de Duitsche generaals. Het is nog altijd waar Colin heeft het zoo heel mooi aange toond in zijn onvolprezen Philosophie de la guerre de stoot kracht van de oude phalanx van de Grieken ging niet uit van de basis van den driehoek, maar van den top. Voorop ging de aan voerder met de besten, zij trokken het geheel mee naar voren. Met nadruk wijst hij er op, dat de populaire voorstelling van de wig, die met hamerslagen wordt voortgedreven, onjuist is. Er is ook geen schok van de massa de werking is in de eerste plaats moreel, dan pas materieel. Dit impliceert een moreel overwicht van den leider maar eischt tevens een volkomen beheersching van het door hem en den troep gehanteerde wapen. Dat gold twee duizend jaar geleden en geldt vandaag nog en zal morgen ook gelden. We beloofden op het geval van Boerhaave terug te komen. Er is hier aanleiding dat thans te doen. De medische wetenschap is, we toonden het aan, als wetenschap heel jong. De slechtste dokter van tegenwoordig weet oneindig veel meer dan een Boerhaave kon bevroeden, maar ondanks zijn gebrekkige kennis en onvol doende hulpmiddelen kon hij genezen, om de zeer eenvoudige reden, dat hij een juiste diagnose kon stellen en duskijk had op zijn patiënten. Kennis is macht, zeer zeker, maar hoeveel knappe leeraren zijn waardelooze docenten Tusschen de oude phalanx van de Grieken en een modern ge mechaniseerd leger in den totalen oorlog van tegenwoordig bestaat geen ander verband meer dan dit eene, de aanvoerder trekt het geheel naar voren. Resumeerend zien wij hoe het moderne vechtinstrument geheel anders zal moeten worden georganiseerd. De zeventiende eeuw- sche organisatie past niet meer voor dezen tijd. Het onderscheid 929

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 39