Uit het bovenstaande moge blijken, dat de stukscommandant voor het bepalen van den voorhoudhoek le. de snelheid, afstand en koershoek van het doel moet schatten 1) 2e. eenige berekeningen moet uitvoeren, welke in de gevallen, dat het doel meer dan 500 m verwijderd is en zich niet lood recht op de schootsrichting verplaatst (hetgeen regel zal zijn) tot een aantal van drie oploopen. Het komt ons zeer waarschijnlijk voor, dat bij het maken van deze berekeningen fouten zullen insluipen, tenzij de man ze op papier (dus niet uit het hoofd) uitvoert, in welk geval echter nog steeds kans bestaat op het maken van vergissingen en kostbare tijd verloren gaat 2). Men bedenke, dat juist bij het afslaan van vechtwagenaanvallen en pantserautoraids een snel en foutloos handelen van het grootste belang is en dat het enerveerende van dergelijke aanvallen deze eischen niet in de hand werkt. Voorts is de op deze wijze berekende voorhoudhoek slechts bij benadering juist (zie bijlage II van bedoeld voorschrift) hij wijkt bij snelheden boven de 30 km/h en bij afstanden boven de 1000 m belangrijk af van den juisten hoek. Ook zijn de bij koershoeken van resp. 60° en 45° te bezigen factoren 0.9 en 0.7 afrondingen van 0,86603 en 0,70711 (resp. cos.60° en cos.45°) deze afron dingen zijn ingevoerd ter vereenvoudiging van de berekening. Ter uitschakeling van de fouten, welke als gevolg van de moreele invloeden van het gevecht of van de ingevoerde vereenvoudigingen bij de berekeningen kunnen optreden, stelden wij bijgaand diagram samen. Gebruik van liet diagram. Bij gebruik van het diagram moet de stukscommandant koers hoek, snelheid en afstand van het doel schatten en den voorhoud hoek in duizendsten aflezen. De schattingen behooren in de aangegeven volgorde te geschie den. Dit moet den stukscommandant zoodanig worden geleerd dat hij zich even automatisch daaraan houdt als een fuselier handelt op het commando „Met standvizier". 933 schootsrichting bedraagt de voorhoudafstand (27s 1,2) naar boven afgerond 14) X 0.7 rond 10°/oo. Het is duidelijk, dat deze elementen (behoudens de afstand) moeten worden geschat en niet kunnen worden gemeten, aangezien daartoe bij den pantserafweer de tijd en de instrumenten ontbreken. 2) Na het samenstellen van dit artikel in eind Augustus is inmiddels om de door den schrijver aangevoerde redenen voor elk wapen een correctie plaatje verstrekt, waarop de voorhoudhoeken voor verschillende snelheden en „aanrijdhoeken" nauwkeurig zijn aangegeven (Red.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 45