Koershoek. De koershoek wordt geschat of afgerond op 0°, 30°, 45°, 60° dan wel 90° op de schootsrichting 1). Bij een koershoek van 0° is de voorhoedhoek uiteraard 0°/Oo. Voor elk der andere koershoeken neemt de stukscommandant de bijbehoorende (verticale) snelheidsschaal voor zich. Snelheid. De stukscommandant schat den afstand op een veelvoud van 5 km/h, boven de 50 km/h een veelvoud van 10 km/h. De practijk laat een nauwkeuriger schatting niet toe. Hij zoekt nu op de boven bedoelde schaal de geschatte snelheid op. Afstand. De opgemeten dan wel geschatte afstand wordt nu op de (horizontale) schaal opgezocht. V oorhoudhoek. V/aar de horizontaal door het gevonden getal op de snelheids- schaal en de verticaal door het gevonden getal op de afstands- schaal elkaar snijden, bevindt zich de juiste voorhoudhoek in duizendsten van den afstand (roode lijnen)welk bedrag ter linker dan wel ter rechterzijde van het diagram kan worden afgelezen. N.B. Aangezien voor het eerste schot steeds wordt gericht op den zichtbaren vóór-onderkant van het doel [zie punt 29 (1) van de „Aanwijzingen"] moet het aantal duizendsten van den voorhoudhoek steeds naar beneden worden afgerond indien bedoeld snijpunt zich tusschen twee roode lijnen bevindt. Voorheelden. A. Een vechtwagen nadert. Koershoek 60°. Snelheid 20 km/h. Afstand 800 m. Hieruit volgt een voorhoudhoek van 10°/Oo. B. Een pantserauto nadert. Koershoek 30°. Snelheid 60 km/h. Afstand 400 m. De voorhoudhoek bedraagt nu 16°/0o. 1) Een vollediger diagram zou kunnen worden verkregen door meer snelheidsschalen aan te brengen. De practijk laat echter een nauwkeuriger schatting niet toe. 934

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 46