2. MONUMENTENSERIE. SINTANG. Op het kerkhof te Sintang bevindt zich een zeer sober monument, dat tot opschrift draagt Aan onze gevallen kameraden 1823—1923 Tusschen de vermelde jaren is bij tochten in de gebieden van de Boven Kapoeas, de Melawi en Sintang een groot aantal per sonen gesneuveld, vermoord dan wel overleden ten gevolge van tijdens de krijgsverrichtingen doorgestane vermoeienissen. Zij behoorden niet alleen tot het Leger doch ook tot het Binnenlandsch Bestuur en de Gouvernements Marine. Het zou te ver voeren, hier allen te vermelden, die in genoemde periode bij of door den gevoerden strijd het leven heten, of een volledige opsomming te geven van de krijgsbedrijven. Volstaan wordt met enkele grepen. In den nacht van 5 op 6 October 1856 werd de 2de luitenant der infanterie Sackse te Sintang tijdens een overval vermoord. Gedurende de krijgsverrichtingen tegen de versterkte kampong Apang2 vervulde de trein een schier bovenmenschelijke taak. De daarbij ingedeelde 1ste luitenant Fricke overleed kort na de inname van die kampong op 23 Februari 1859 ten gevolge van vermoeienis bij de vervulling van zijn taak. Den 24en Mei 1864 sneuvelde de 2de stuurman van Vliet tijdens een hevig vuurgevecht in de omgeving van Nangah Maoe waaraan ook de Marine deelnam. Toen de onzen op 11 Augustus 1864 na een vijandelijken aanval op den post Sintang een uitval deden, schoten in de alang2 verbor gen tegenstanders den officier van gezondheid Tresling neer. Op 22 Januari 1874 namen Keboenga Dajaks den gouvernements- stoomer „Bennett" bij Nangah Mesikoe (rechter zijrivier van de Kapoeas) onder vuur. Twee dagen later vertrok de assistent resident Stoll met 1 officier, 50 bajonetten en 150 Sintangers per „Kapoeas II" uit Sintang naar de monding van genoemde rivier. Aldaar aangekomen werd ook dit schip beschoten. De assistent- 895

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 4