Ook voedsel was ter plaatse niet te verkrijgen en diende ver van achteren te worden aangevoerd. Over de strijdende troepen in deze „Groene Hel" dient het volgende te worden opgemerkt. De troepen van Paraguay hadden het voordeel, dat zij aan optreden in dit terrein waren gewend zij waren hier geoefend en er grootendeels zelfs geboren. Het moet ongelooflijk zijn, hoe goed deze soldaten in deze wildernissen thuis waren. De Bolivianen daarentegen, geboren en opgevoed in de bergen en de open hoogvlakten van het westen, waren in het geheel niet geoefend in het vechten in bedekte terreinen de meeste officieren hadden zelfs nooit in hun leven oerbosch gezien. ALGEMEEN. Bij het gevecht in zeer bedekte terreinen stuiten de ageerende troepen op vele zeer groote moeilijkheden, zoowel in de verde diging als in den aanval. De dichte begroeiing onttrekt de troepen geheel of gedeeltelijk aan grond- en luchtwaarneming, terwijl tevens de vuuruit- werking vermindert. Zoowel de mogelijkheid, verrassend op te treden, als verrast te worden, neemt toe waar aanvallen in dichte bosschen moeten geschieden, zonder dat hieraan een goede ver kenning kan voorafgaan. Na hetgeen we hebben gelezen over de gevechtsterreinen in D.O.A. en in den Chaco zal dit wel duidelijk zijn. We zullen dit met een voorbeeld toelichten. Voorbeeld: Het gevecht om de LatemaReata-berg zie schets Nr. 1 Toen de Engelsche bevelhebber, generaal Smits, had besloten zich meester te maken van een van de wegen naar het Kilima Njaro-gebied, koos hij dien uit, welke langs den LatemaReata- berg voert en door dezen berg wordt beheerscht. Het was derhalve noodzakelijk, dezen door 3 Duitsche compagnieën bezetten berg te veroveren. Daartoe hadden de aanvallers zwaar doornbosch te doorschrijden dat zich uitstrekte tot den top. De opmarsch der Engelschen met 3 bataljons was buitengewoon moeilijk de weg was bovendien slecht verkend. De Duitschers hadden hun troepen verdeeld over een 2 km breed, dun bezet front, terwijl de hoofdmacht bij Himo ter beschikking stond. De Engelschen richtten den hoofdaanval frontaal tegen den berg, terwijl de cavalerie trachtte, den Duitschen linkervleugel bij Oost-Kitowo te omtrekken. Door het zware terrein was zij evenwel niet te gebruikeneen handjevol Duitsche troepen wees haar af. De hoofdaanval op den LatemaReata-berg mislukte geheel door de buitengewoon zware hindernissen, welke het terrein bood en de uitstekende opstelling der Duitsche mitrailleurs en scherp schutters. 938

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 50