Hoewel de troepen zich in het bosch meestal aan de luchtwaar- neming konden onttrekken verkenden de vliegers patrouilles en boschpaden meermalen met succes. De wegen, waarlangs de aan voer met vrachtauto's plaats had, waren uit de lucht steeds te vinden. De Bolivianen, die in de lucht overmachtig waren, voerden zeer vaak bomaanvallen uit op troepencolonnes, terwijl zij van hun luchtmacht ook gebruik maakten voor den aanvoer. In Duitsch Oost-Afrika zien wij vrijwel hetzelfde. De aanvallers waren daar meester van de luchtde Duitschers beschikten niet over vliegtuigen. Volgens den Belgischen majoor Bührer was de verkenning evenwel meestal onmogelijk voor bombardement en artilleriewaarneming waren de vliegtuigen echter goed te gebruiken. DE VERDEDIGING. Bij voldoenden tijd van voorbereiding kan de verdediging zeer doeltreffend worden georganiseerd. Een onzichtbare opstelling van de vuurwapenen en een klein, maar flankeerend te bevuren schootsveld, gepaard aan een onregelmatig beloop van de hoofd- weerstandslijn, bemoeilijken den vijand het verkennen van de juiste plaats der opstellingen. De verdediger zal zijn voorste verdedigingsorganen gewoonlijk niet in den voorsten boschrand opstellen, doch ze óf ver voor den rand óf dieper in het bosch een opstellingsplaats doen kiezen. In het laatste geval moeten de voorposten tot den boschrand worden vooruitgeschoven en kunnen enkele schutters en lichte mitrailleurs in de boomen worden geplaatst. Bij onvoldoenden tijd van voorbereiding beveelt het A.T.V. II aan, de hoofdweerstandslij n in of voor den rand van het bedekte terrein te kiezen. Evenwel zal, zoodra meer tijd beschikbaar komt, achter dien rand een tweede verdedigingslijn worden ingericht, welke zoo- noodig tot hoofdweerstandslijn kan worden ingerichtde oor spronkelijke hoofdweerstandslij n kan dan, ter misleiding van den vijand, zwak bezet blijven. Voert men het gevecht in tegenstelling met den strijd in den Chaco-oorlog zoodanig beweeglijk, dat in de meeste gevallen slechts tijdelijk wordt verdedigd en onvoldoende tijd voor de voor bereiding beschikbaar is, dan eischt de verdediging in zeer bedekt terrein buitengewoon veel infanterie, omdat dichte opstelling nood zakelijk is wegens de kleine schootsvelden en den geringen steun, welken de eigen artillerie kan verleenen. Aangezien ook de best verdedigde stelling bij deze uitgestrekte fronten niet voldoend sterk kan zijn en op den duur doorbroken of omtrokken wordt, is het beter, de verdediging actief te voeren. De frontgroep biedt daarbij zoo lang mogelijk weerstand, waarbij men handig gebruik kan maken van zijn mitrailleurs. De front- 943.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 55