en practijk ontstellende verschillen vertoonen, om de eenvoudige reden dat de in theorie uitgestippelde politiek der „totalitairen" meestentijds dient als reclame. De handel bijv. leert ons dikwijls, dat hoe slechter het artikel, hoe meer reclame er voor noodig is het aan den man te brengen. Zoo ook hier. De reclame, de propaganda, gaat zich veelal te buiten aan „leuzen", die echter in de practijk later op de eigen wijzen worden uitgelegd, dan wel geheel niet worden of zelfs kunnen .worden toegepast. De „leuze" is het machtige middel om het volk te pakken, zich den steun van bepaalde groepen te verzekeren door allerlei schoone beloften, welke echter voor de dictaturen uitsluitend ten doel hebben, den weg naar de macht te banen. Is het eenmaal zóó ver en heeft het volk zijn lot in handen van leiders gelegd, dan is hiermede de eerste étappe afgelegd. Afgewerkte leuzen, die niet voor verdere verwezenlijking vatbaar zijn, worden zonder scru pules als onnutte ballast weggeworpen om plaats te maken voor nieuwe. Het is de bedoeling, het volk met al deze schoon schijnende zaken geestelijk voortdurend in beweging te houden, het niet te laten doordenken, het a.h.w. in een staat van geestelijke ver- dooving te brengen, want wee de leiding van een massa, die tot bezinning komt en gaat nadenken, gaat herinneren wat werd beloofd en niet verkregen. Elke volksbeweging heeft haar leuzen gehad, heeft ze nog, maar het stuitende in de methode der dictatoren is, dat hun propaganda er met voorbedachten rade op is gericht, te misleiden. Wanneer wij de leuzen der demo cratie daarmede vergelijken dan weten wij, dat hier idealen met edelen achtergrond en met edele bedoeling worden verkondigd. Zelfs al verwijt men der democratie mislukking, gevolg van oorzaken en invloeden, welke echter het systeem niet raken, dan nog treft haar ideaal-„verkondiging" geen blaam, omdat ze in waarheid berust op het streven naar verheffing van den mensch daartegenover staat de hang der dictatuur naar het materieele, naar macht en geweld met negatie en onderdrukking van al wat des menschen is. FASCISME. Italiëdat ben ikvermenigvuldigd met 43 millioen". (Mussolini 1936). FASCISME IS ITALIAANSCH. Wat is Fascisme Ziedaar een vraag, die vele verschillende antwoorden uitlokt. Is het een bepaalde staatsorde, een geloof, een partij-idee Tal van antwoorden komen der waarheid nabij, doch evenveel raken in de verte de kern niet. In de eerste plaats moeten wij bij fascisme niet tevens naar Duitschland zien. Er is maar één fascisme, dat is het Italiaanseh 951

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 63