Het Italiaansch fascisme is voorts vertegenwoordigd in één persoon, den Duce. Fascistisch gedacht kan dit niet anders (omdat de staat de uitsluitende heerscher is). Bezien wij het absolute in de heerschappij van „zijn" staat, dan kan dit slechts op één wijze worden verwezenlijkt, nl. door aan de spits één man te plaatsen, omdat gedeelde heerschappij niet meer absoluut is. Dit is de positie van den Duce. De positie van het volk daarentegen staat in het licht dei- discipline. Officieel zegt Mussolini geen „kadaverdiscipline", maar hij eischt van de massa het begrip, dat men samen voorwaarts moet, dat slechts gezamenlijk kracht kan worden ontplooid (vgl. het fascistisch symbool van den roedebundel der lictoren, zinne beeld van kracht, eenheid en recht) en dat het dan ook een practische eisch is, dat men samenga. Het behoort tot de taak van den leider deze denkbeelden bij het volk ingang te doen vinden langs door hem aangegeven lijnen. Uit alles spreekt echter het systematisch onderwerpen van het volk aan den staatswil. Immers, er is geen sprake van, dat het volk zelf over zijn lot beschikt. Het is echter de taak der overheidspropaganda, door de „leuze- tactiek" het volk voor die ideeën te winnen en hierin slaagde een type als Mussolini vrijwel. Ook vergete men hier niet, dat Italië in het begin van Musso lini's loopbaan als leider, in een déplorabelen toestand verkeerde, een doodarme en vooral zeer onontwikkelde bevolking had, financieel was uitgeput en totaal geen „staats-eenheid" in natio- nalen zin vormde. Er was dus propaganda-materieel te over om het volk op temperatuur te brengen en vooral een volk dat nog zoo weinig van zijn land had weten te maken, werd dubbel aangelokt door de vele beloften van den man, die had bewezen, durf te bezitten en in eerste instantie al een overwinning op „het oude" had geboekt door zijn geslaagden marsch naar Rome. Gezamenlijk dus voorwaarts, begrip van discipline en gehoor zaamheid, daarop vooral werd gehamerd; maar de uitvoering hier van eischt organisatie opdat de resultaten verzekerd zijn. De organisatie is er, belichaamd in den z.g. fascistischen cor poratieven staat. Wij zeggen opzettelijk fascistisch, omdat de corporatie in Italië slechts den naam gemeen heeft met zijn oorspronkelijke beteekenis elders. (Corporatie gewettigde ver- eeniging, welker leden aan vaste regelen en tucht zijn onder worpen.) In de democratische landen ontstonden de corporaties in den strijd ter verbetering van toestanden op het gebied van handel, nijverheid, arbeidsvoorwaarden, enz. Zoowel werknemers als werk gevers organiseerden zich in corporatieven vorm en deze corpo raties openbaarden zich als raadgevende lichamen van het grootste 953

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 65