hang elders, werden gewonnen; de dreigende weerstand der geestelijkheid was afgewend, althans sterk afgenomen. Wij zien dus hetzelfde beeld als bij de houding t.a.v. de mo narchie. Oogenschijnlijk de kerk eerbiedigen, oogenschijnlijk den koning de eer laten, doch zelf de baas blijven en beide gebruiken zoolang dit voordeelig uitkomt. Dat Mussolini dit kan doen, willen wij nog gaarne aannemen. Hij was de man, die het land aantrof onder omstandigheden, welke alle succes beloofden voor een energieke poging tot op bouw. De generatie na Mussolini zal zien, een hal ven menschenleeftijd (zeg bijv. Mussolini's regeerperiode) te hebben gewacht op de verwezenlijking van vele beloofde welvaartswijzigingen. Ze kwamen niet en ze zullen niet komen, evenmin als ze er nu zijn, integendeel, Italië zal zich hebben verloren in een economische uitputting. En dan is er, vooral idieel-staatsrechterlijk, zoo weinig nieuws meer op dit gebied te propageerente rooven bij anderen zal er ook niet veel meer zijn, leuzen tegen de kapitalisten zullen evenmin veel opgeld meer doen. Het kapitaal in Europa zal reeds zijn verteerd. Het zal zoo moeten gaan, of beter, het proces vertoont zich nu al. De dictatoriaal geregeerde volken zelve zijn er, ondanks hunne successen, nog nimmer zoo slecht aan toe geweest als heden en het zal nog erger worden bij de algeheele wereld verarming. Evenzeer zullen zij zich vergissen wanneer zij denken, dat de hen omringende vazallen hèn tot welstand kunnen brengen of zich, zoolang de vrijheid niet is verkregen, zullen uitsloven in dienst van de overweldigers. Wij hebben getracht, een vluchtige schets te geven van het fascisme en vooral willen wij den nadruk leggen op de vele tegenstrijdigheden in het systéem. Het propageert de vaste hand, de ijzeren vuist het tegen deel is waar. Het systeem slingert het volk van de eene utopie naar de volgende. Het belooft welvaart, het brengt algemeene verarming. De Italiaan minacht, bespot den Duitscher zijn regeering reikt Hitier de hand, niet echter het Italiaansche „volk". Het belooft den arbeider bescherming, het maakt hem tot slaaf. Het geeft den koning de eer en het maakt hem in ons oog tot een marionet, die indien de omstandigheden het eischen op zijde wordt gezet. Het sluit vrede met de kerk doch valt thans dezelfde kerk herhaaldelijk aan, noemt haar anti-nationaal zoodra ze haar stem laat hooren tegen het oorlogszuchtige ultra- nationalisme. Het verkondigt ridder-idealen doch munt uit in sluipmoorden (Albanië, enz.). Van deze opsomming is alles met feiten bewijsbaar wij konden het overal weer zien en hooren. Het Italiaansche volk leverde voor de geheele wereld wel het sprekende bewijs, weinig ruggegraat en weinig persoonlijkheid te 957

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 69