bezitten door zich zóó te laten beetnemen en op den duur zóó weinig weerstand te kunnen bieden aan een beweging, die de beste elementen in den mensch onderdrukt en de instincten zóó vrijen teugel laat. Temeer spreekt dit contrast wanneer men de leuze hoort van karaktervastheid, wijl de bedoeling juist is, een gehoorzame massa te kweeken, die natuurlijk alle eigen karakter moet missen. Laten wij Mussolini's persoonlijke eerzucht in den tijd, toen hij begon aan den wederopbouw van Italië, nog terzijde stellen evenals het feit, dat hij in het door hem gekozen systeem de eenige uitkomst zag. De jongste geschiedenis leerde, dat deze „sterke" man de „zwakheid" had, te zwichten voor de verleiding en roes van de macht en tevens, dat hem de rem ontbrak, de opgewekte dynamiek tempo te laten houden, waardoor ontreddering, zoowel materieel als moreel, van land en volk het beeld is dat Italië ons nu biedt. Het kan immers niet ontkend worden, ook al blijkens de gege ven opsomming der tegenstrijdigheden, hoeveel leugenachtigheid ervoor noodig is om het volk op temperatuur te houden, hoe „leuze" en practijk divergeeren. Wij zullen dat met het „zustersysteem" in Duitschland in nog sterker mate kunnen constateeren. Wij laten aan de behandeling van laatstgenoemde leer een globale beschrijving van het Russische communisme, het Bolsje- visme, voorafgaan en wel in de eerste plaats omdat dan nog beter wordt belicht hoe sterk, ook in hoofdlijnen, het nationaal- socialisme en het bolsjevisme naar elkander toe groeien. Overigens zal het beeld verre van volledig zijn omdat wij meer plaats willen inruimen aan de bespreking van het nationaal- socialisme daar het gevaar daarvan acuter is, wijl de toegepaste methoden nog veel verder gaan dan die van het bolsjevisme waardoor de bedreiging van het nationaal-socialisme ook veel grooter is. (Wordt vervolgd.) 958

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 70