962 zijn, verwacht worden moed, wijs beleid, volharding, oprechtheid, discipline, zelftucht, toewijding, zelfverloochening. Neemt ter harte, wat Uw directeur en leeraren U daaromtrent zullen voorhouden. Gij maakt deel uit van het nieuwe leger, vol van techniek. Laat even wel het oude leger met zijn tradities van onverschrokkenheid, zelfopoffering, doorzetting en volharding, ook in de moeilijkste omstandigheden, U ten voor beeld strekken. Put voor Uw vorming uit onze roemrijke, Nederlandsch- Indische krijgsgeschiedenis. U zult Uw opleiding ontvangen aan de tijdelijk naar Nederlandsch-Indië overgebrachte Koninklijke Militaire Academie. Het was mogelijk, het praedicaat Koninklijk te handhaven, dank zij het feit, dat onze geëerbiedigde Koningin kon ontkomen aan de lagen, welke Haar door den vijand werden gelegd, zoodat Zij thans als vrije Vorstin nog over ons regeeren kan. Laat onverbreekbare trouw jegens Haar, die ons een verheven en lichtend voorbeeld is van toewijding, volharding en zelf opoffering, steeds in Uw harten leven. En ten slotte. Toont U waardige cadetten. Laat Uw houding en al Uw gedragingen zoo zijn, dat Uw namen later met eere kunnen worden genoemd in de geschiedenis van de Koninklijke Militaire Academie. En thans verklaar ik de K. M. A. in Nederlandsch-Indië voor geopend. Mag ik nu Mevrouw Mantel uitnoodigen den naam van het instituut te onthullen en den cadet-vaandrig Slats om de nationale vlag te hijschen. Onder vroolijke muziek begaven de aangezochten zich, ieder vergezeld door twee cadet-vaandrigs naar het gebouw. De sectiën die er met den rug naar waren opgesteld, maakten rechtsom keert de cadet-vaandrigs die nog voor de tribune stonden, verplaatsten zich naar terzijde van de officieren en leeraren. Toen Mevrouw Mantel bij de bank en de cadet-vaandrig Slats bij den vlaggestok waren aangekomen, zweeg de muziek. Een oogenblik van doodsche stilte volgde, kort, doch lang genoeg om aan het geestesoog van alle toeschouwers die hun opleiding genoten te Breda, de oude Academie te laten voorbijtrekken met haar buitenpoort en gracht, haar voorplein en „walletje", het Spanjaardsgat en de batterij. Naar dit alles en naar al het lief en leed dat zij daar ervoeren gingen hun gedachten uit. Doch veel tijd tot verwijlen werd hun niet gegeven. Weer werden de geweren gepresenteerd, weerklonk ons eenig volkslied. Toen viel het doek dat den naam Koninklijke Militaire Academie had verborgen. Langzaam ging daarop de driekleur omhoog fier ontplooiden zich haar banen op den wind. „Het was een oogenblik dat door weinigen, die hier tegen woordig waren, zal worden vergeten een moment, dat op diep „aangrijpende wijze getuigde, dat Nederland zal herrijzen." Zoo schreef een der dagbladen en zoo was het. Nadat allen weder op hun oorspronkelijke plaatsen waren terug gekeerd, nam Major Mantel het woord voor het uitspreken van zijn openingsrede. De tijdelijk in Ned.-Indië gevestigde K.M.A. werd zoo juist door Z. Exc. den Commandant van het Leger voor geopend verklaard. De lessen, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 74