965 doch tevens ontwikkeling, van het physiek alleszins behartiging vindt eene Inrichting, waar mannen worden gekweekt, die in hun jeugd rap, frisch en vol leven zijn, in wie voorts de kiemen zijn ontwikkeld om op rijperen leeftijd zelfstandig en met oordeel te kunnen denken, besluiten en handelen; mannen, geschikt om in de ure des gevaars leiding te geven of die te nemen. Secundo blijve de Inrichting militair, d.w.z. aankweekende stiptheid en zelftucht, plichtsbesef en ondergeschiktheid, welke leiden tot toe wijding en offervaardigheid aan den militairen dienst en aan het alge meen belang. Last but not least blijve de Academie Koninklijk, d.w.z. op zeer hoog peil en zich steeds die bijzondere banden bewust, welke, dank zij een traditie van welhaast 4 eeuwen, de officieren steeds aan ons Vorsten huis hebben gebonden." Streven wij met inzet van al onze krachten er naar te doen, wat in ons bereik ligt, om te beantwoorden aan de eischen ons gesteld. Dat gij veel voldoening moogt vinden in Uw nieuwe taak en Uw arbeid beloond moogt zien met rijke vruchten. Ook gij, overige leden van het vaste, aan de K.M.A. verbonden, mili taire en burgerpersoneel, geeft U ten volle aan de U opgedragen taak. Uit hetgeen ik zoojuist tot de cadet-vaandrigs heb gezegd, hebt gij kunnen besluisteren, dat veel van hen zal worden gevergd om hen te vormen voor de hun wachtende taak. Uw goede zorgen kunnen mede bijdragen tot het scheppen van gunstige omstandigheden voor het succesvol volbrengen van hun studiën. En tenslotte nogmaals cadet-vandrigs Het is in een bijzonderen en emstigen tijd, dat gij Uw studiën aanvangt. Rond U staan geschaard meer dan 200 jonge mannen, die thans in op leiding zijn voor reserve-officier. Een beeld van den tijd, waarin wij leven. Velen hunner hadden zich voorgesteld dit jaar naar Nederland te gaan voor voortzetting van hun studiën. Niet weinigen onder hen hadden ge hoopt vandaag, den traditioneelen aanvangsdatum van de cursussen aan de K.M.A. in Breda te zijn. Ons koninkrijk is echter in oorlog, het Moeder land door den vijand bezet, de weg daarheen is afgesneden. Nu gaat het er om hier te zijn en mede aandeel te hebben in het opvoe ren van de militaire paraatheid van deze Gewesten. Ook gij, cadet-vaardrigs, zult er op bedacht moeten zijn, dat het niet zeker is, dat ge Uw studiën ongestoord zult kunnen voltooien. Daarvoor is de toekomst te onzeker. Uw geest blijve paraat om, zoodra de omstan digheden daartoe aanleiding mochten geven, Uw plaats in te kunnen nemen in den troep. Doch dat zijn mogelijkheden van een voor ons verborgen toekomst. Nu heden, gaat gij Uw studiën aanvangen aan de Koninklijke Militaire Academie. Tot U klinkt thans de roep van Kilacadmon, van de velen, die U voorgingen. Volgt hen, opgewekt en welmoed En maakt tot de Uwe hun woorden van het Cadettenlied Komt, wapenbroeders, Neêrlands zonen, Door 't zelfde levensdoel verwant, Met heilig vuur bezield voor 't eene, Verknocht aan 't zelfde vaderland Verheft den zang, ontbloot Uw hoofden En zweert met ons denzelfden eed, Dien eenmaal onze vaad'ren zwoeren, Toen vreemd geweld hen zuchten deed, Komt, wapenbroeders, Neêrlands zonen, Door 't zelfde levensdoel verwant Met heilig vuur bezield voor 't eene,

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 77