966 Verknocht aan 't zelfde Vaderland! Komt zweert met ons dan deze woorden, Zweert„Trouw aan Koningin en Land Zoo God het wil, zij dan ons leven Eenmaal deez' duren eed tot pand Wie zal zeggen, wat er in de hoofden en harten van de oud cadetten omging bij het hooren van de met zooveel vuur uitge sproken woorden, woorden, zoo vaak en op zooveel verschillende plaatsen onder zooveel verschillende omstandigheden door hen gezongen als cadet en officier. En wie zal zeggen, wat er omging in de dertig nieuwe cadetten Hoe plechtig was ook dit oogenblik, te meer toen de muziek 'het Cadettenlied inzette. Stram in de houding hoorden allen het aan, militair zoowel als burgers, teeken van verbondenheid. Geen beweging, geen geluid dan veraf dat van vliegtuigmotoren, teeken.van den modernen tijd, van de moderne weermacht. Vervolgens sprak de Resident van Priangan, de heer Tacoma. Excellentie, M. de Directeur der K.M.A. Ik waardeer het ten zeerste, dat mij bij de opening van de K.M.A. te Bandoeng de gelegenhied is geboden, Uwer Excellentie en U M. de Directeur mede namens den Gouverneur van West-Java en het Binnenlandsch Bestuur in de residentie Priangan mijne gelukwenschen aan te bieden. De zeer bijzondere en helaas zeer treurige omstandigheden, welke tot de oprichting van de Academie hebben geleid, temperen in niet geringe mate onze vreugde. Daarnaast echter stemt het tot groote bemoediging, dat door deze oprich ting wederom de vaste wil wordt getoond, de paraatheid van onze weermacht niet alleen op peil te houden, doch ook te vergrooten. Het is een betreurens waardig verschijnsel, dat in tijden, waarin geen gevaar dreigt, de weermacht van de zijde van de burgerij niet de waardeering geniet, die haar krachtens haar beteekenis en plaats in het staatsbestel toekomt. Kortzichtigheid en egoïsme zijn hieraan schuld. De op en sedert 10 Mei j.l. plaats gehad hebbende gebeurtenissen houden echter een harde, zelfs zeer harde les in, welke door het huidige geslacht en die, welke nog zullen komen, niet vergeten zal worden. De groote offers, die reeds zijn gebracht en nog dagelijks worden geëischt, staan ons daarvoor borg. De Cadetten van de K.M.A. zullen thans hunne opleiding beginnen onder omstandigheden, die niet anders kunnen zijn dan een machtige aansporing tot onverflauwden ijver en voortdurende plichtsbetrachting. Eerbiedig zullen zij opzien naar het bezielend voorbeeld van Haar, Die het oppergezag heeft over zee- en landmacht, alsmede naar de vele tien duizenden dapperen, die kortelings in vervulling van hoogen plicht het leven hebben gelaten. En dan is daar nog de roemruchte historie van het K.N.I.L. welke een ieder, die in dat Leger dient, vervult met den wensch, het waardig te zijn. Excellentie, de oprichting van de academie heeft het bewijs geleverd, dat Nederlandsch-Indië in staat is, zonder ophef een deel van de taak op zich te nemen, die door de overweldiging van het moederland door dat gedeelte van het Koninkrijk niet meer kan worden vervuld. Hierdoor wordt wederom bijgedragen tot de handhaving van het bestaan van het Koninkrijk alsmede tot de herrijzenis van Nederland. Ik moge eindigen met het uitspreken van de overtuiging, dat onze jongste militaire instelling aan het gestelde hooge doel ten volle zal beantwoorden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 78