FRANKRIJK'S INEENSTORTING. Het A.I.D. vertaalde een in tijdschrift Look verschenen artikel van den bekenden Amerikaansche schrijver John Gunther, auteur van de bekende werken Inside Europe en Inside Asia. Wij ont- ontleenen daaraan het volgende. 979 dit, wat leeft in den boezem van het korps, onder de aandacht van de daar voor tot oordeelen bevoegde instanties te moeten brengen. Weest paraat maar laat dit ook speciaal gelden voor de politie. Op 10 Mei 1940 openden de Duitschers hun offensief in het Westen. Op 17 Juni verzocht Frankrijk om vrede. Wat gebeurde er gedurende deze 37 vreeselijke dagen Wat gebeurde er, vóór die 37 verschrikkelijke dagen begonnen Hoe kon Frankrijk ineenstorten Waarom stortte Frankrijk ineen De antwoorden op deze vragen liggen op drieërlei verschillend gebied op militair terrein, op politiek gebied en op dat van moreel. En elk antwoord houdt een les in, welke de toekomst kan beïnvloeden van iederen man, vrouw en kind in de Vereenigde Staten. De militaire situatie behelst een aanwijzing omtrent den achtergrond der geheele ineenstorting. Reeds in het jaar 1935 werd het volgende grapje verteld „In 1914 was Frankrijk volkomen voorbereid op den oorlog van 1870 In 1935 is Frankrijk volkomen voorbereid op den oorlog van 1914 In 1914 trokken de Fransche troepen ten strijde in vroolijke roode en blauwe uniformen, terwijl zij de „Marseillaise" zongen en karabijnen droegen - om door Duitsche machinegeweren vermoord te worden, als insecten door een verdeldingsapparaat. In 1940 trachtten de Fransche troepen 80 tons-tanks, duikbommenwerpers, vlammenwerpers en motorrijders-van-60-mijl-per-uur te weerstaan zonder een behoorlijke organisatie en met een hopeloos onvoldoende en verouderde uitrusting. De gedetailleerde militaire operaties, welke leidden tot de Fransche ineen storting, zijn toe te schrijven aan andere factoren-achter-de-schermen. Het doet er nauwelijks toe, dat generaal André Georges Corap sliep bij het scha kelbord van Sedan een heel stel anderen was eveneens in slaap. Het doet er nauwelijks toe, dat zes bruggen over de Maas niet opgeblazen werden als gevolg van ongeloofelijke zorgeloosheid of verraad. Deze en andere mili taire bijzonderheden (zooals het ontslag in het heetst van den strijd van een troep generaals, die, op zijn zachtst gezegd, lethargisch waren waren de onvermijdelijke resultaten van een grootere mislukking een mislukte aanpassing aan hedendaagsche realiteit, een verwording van den politieken geest en structuur, de rampspoed van een vernietigd moreel. DE MAGINOT-LINIE. De Franschen bouwden in het begin van 1920 de Maginot-linie en veroor deelden zich zelf toen tot een politiek van defensieve oorlogvoering. Aan gezien zij zelf geen agressieve oorlogsbedoelingen hadden of expansiever langens koesterden, en vastbesloten waren nimmer meer een dergelijke verwoesting te ondergaan als waardoor zij in den eersten Wereldoorlog waren bezocht, verschansten zij zich achter de Maginot-linie zooals de Chineezen eens achter hun Grooten Muur deden. Fransche militaire leiders wisten, dat de Maginot-linie vermoedelijk aan eiken directen front-aanval weerstand zou kunnen bieden. Maar zij droom den er nooit van, dat de Maginct-linie zou worden omtrokken en op die wijze nutteloos zou worden gemaakt. Zij zaten behagelijk achter de linie, en putten hun zekerheid uit het feit dat de Duitschers, eveneens, een massieven Westwal hadden gebouwd en dachten dat geen van beide zijden noodlottige dwaling kon of wilde aanvallen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 91