980 Aldus verloren de Franschen iets dat van vitaal belang is voor het succes van een oorlog den offensieven geest. En zij slaagden er volkomen niet in zich te realiseeren waarop Paul Reynaud wees in zijn eerste tragische boodschap aan het Fransche volk, toen de Duitsche opmarsch begon dat zij tegenover een geheel nieuwen vorm van oorlogvoering stonden. Zij stonden tegenover een bewegingsoorlog, waarin de Duitschers nieuwe wapens ge bruikten en een nieuwe krijgstechniek toepasten met verschrikkelijk effect. De Fransche soldaten deden een dappere poging om hun versterkingen op te lappen, maar deze was tot mislukking gedoemd, door een tweede cardinale foutde mislukte uitbreiding der Maginot-linie van de Belgische grens tot de zee. In 1936 trok Koning Leopold zich uit het Fransche bondgenootschap terug en verwaarloosde zijn defensie. Het schijnt thans tragisch duidelijk dat de Franschen daardoor blootgesteld werden aan omsingeling. Doch als gevolg van politieke traagheid, zelfvoldaanheid, hun gewenning aan voorspoed en een uiterst onnauwkeurig begrip van Duitsche meedoogenloosheid en Duitsch talent, vouwden de Franschen hun handen en deden zij niets. Zij hoopten hoe beklagenswaardig klinkt dit nu in staat te zijn een „goedkoopen" oorlog te voeren DE GAULLE'S STEM J). De gevaarlijke horizon in het gezicht van Frankrijk en de realiteiten der 20ste eeuwsche oorlogvoering werden slechts door enkele zijner leiders waar- Kort nadat de Gaulle's naam voor het eerst in de nieuwsberichten was genoemd deelde het Bat. Nieuwsblad het volgende mede omtrent den huidigen aanvoerder van het Vrije Frankrijk. De Gaulle is degeen geweest, die reeds 12 jaar geleden door middel van woord en geschrift pleitte voor de algeheele mechanisatie van het Fransche leger. Hij voorzag met een merkwaardige helderheid de methoden van den huidigen oorlog en deed alles om de legerautoriteiten er toe te brengen, de Fransche armée in die richting te reorganiseeren. Wat er op dat gebied bereikt is volgens De Gaulle nog veel te weinig, is tenslotte voor een groot deel onder zijn invloed tot stand gebracht. Toen Paul Reynaud zijn ministerie van nationale defensie vormde, assis teerde De Gaulle den premier bij deze reorganisatie. Reynaud kende zijn capaciteiten, daar hij reeds geruimen tijd zijn militair adviseur was. Tegen de meeningen van de groote legeraanvoerders in schreef De Gaulle, zooals gezegd, reeds 12 jaar geleden over de noodzaak het Fransche leger volledig te mechaniseeren. Terwijl de anderen slechts dachten aan de Maginot-linie en aan fortificaties, wees De Gaulle op de mogelijkheden om een dergelijke linie te omvatten, waardoor in tegenstelling met den oorlog 19141918 een bewegingsoorlog zou ontstaan, waarbij gemotoriseerde afdeelingen van het grootste belang zouden zijn. Hij bepleitte den bouw van een groot aantal tanks. Hij gaf een voorstelling van een Duitschen aanval van gemechaniseerde afdeelingen, welke merkwaardig klopt met den huidigen Duitschen opmarsch. Voorts wees hij op de noodzakelijkheid om een permanent Fransch leger van minstens 500.000 uitgelezen troepen, met de modernste strijdmiddelen uit gerust, op de been te houden. Dit leger zou de kern moeten worden van stoot troepen, welke een vijandelijken aanval zouden moeten opvangen bij de aller eerste overrompeling, of eventueel zouden moeten worden ingezet bij een tegenoffensief. Er was niemand, die naar den toenmaligen luit.-kolonel luisterde, behalve Reynaud, die de waarde van zijn ideeën erkende. De Gaulle werd militair adviseur, en na een korten tijd kolonel geweest te zijn, volgde zijn benoe ming in dit jaar tot brigade-generaal. Hij is een der jongste generaals van het Fransche leger. Charles Joseph Marie de Gaulle is 50 jaar. Hij heeft zijn opleiding genoten aan de beroemde militaire academie St. Cyr. In 1933, toen hij nog overste was, trad hij op als secretaris-generaal van het Opperste Comité voor de Nationale Defensie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 92