Gunther komt na beschouwing van Daladier's positie, en het groeiende, door de Duitsche propaganda gestimuleerde, défaitisme tot acht oorzaken voor Frankrijk's ineenstorting. 981 genomen. In 1935 schreef kolonel Charles de Gaulle, die thans aan het hoofd staat van het Nationale Comité van vrije Franschen te Londen, een brochure, waarin hij met klem aandrong op mechanisatie van het Fransche Leger, de vorming van Pantserdivisies, zooals Hitier later gebruikte, en een leven wekkende versterking der Fransche luchtmacht. Voor zijn moeite werd De Gaulle uit den Generalen Staf gezet. Hij wenschte een klein, paraat, buiten gewoon mobiel beroepsleger. De Fransche Generale Staf wilde dit niet, en De Gaulle ging heen. En nu vijf jaren later vielen de Duitschers binnen. De belangrijkste militaire les, welke wij van Hitier bij zijn snelle over winning van Frankrijk hebben geleerd, is, dat mannen niet tegen machines kunnen vechten tenzij zij zijn uitgerust met machines. De Franschen waren verre in de minderheid wat vliegtuigen betreft, pant serauto's en trucks, tanks en anti-tankgeschut. Zij waren volkomen in de minderheid wat aangaat gewapende motorrijders, die een belangrijk wapen in den Blitzkrieg bleken te zijn. De Duitschers bewezen,, dat in de moderne oorlogvoering harten niet even belangrijk zijn als carburateurs, dat huid en vleesch en longen niet even veel beteekenen als parachutes, vlammenwerpers, tractors op rupsbanden, duikbommenwerpers en andere mechanische wapenen eener 20ste eeuwsche oorlogvoering. ABSURDE VERHOUDING. Infanterie-aantallen staan in absurde verhouding tot de uitkomst van den strijd de Franschen hadden minstens drie millioen man onder de wapenen en de meesten hunner werden op een of ander moment van den strijd tegen de Duitschers in het vuur gebracht. Toch telden de Duitsche pantser-divisies, welke zich met blijkbaar gemak er doorheen sloegen, nauwelijks 200.000 man De les voor ons is duidelijk legers zonder mechanisatie en motoriseering worden snel verslagen legers. Reeds vormen wij in de Vereenigde Staten gemechaniseerde divisies. Het is niets te vroeg. Een tweede les van dezen oorlog is het belang van den aanvoer van voor raden. Zelfs een gemechaniseerd leger zal mislukken, tenzij zijn voorziening van noodzakelijke materialen geregeld, overvloedig en op efficiente wijze geschiedt. Een volledige voorziening in dit opzicht kan, naar het schijnt, slechts worden bereikt door een complete coördinatie der nationale inspan ning. De Duitschers beschikten over deze coördinatie de Franschen niet. De Engelschen, die practisch heel hun zware militaire uitrusting in Vlaan deren moesten achterlaten, werken thans met man en macht om de tekorten in him voorraden aan te vullen. Wij in de Vereenigde Staten moeten onze les leeren om onze voorraden van alles, van octaan-benzine tot moeren en bouten, van zijde voor parachutes tot leer voor schoenen, te vergrooten. De noodzaak te zorgen voor de burger-vluchtelingen is de derde militaire les welke Hitler's Blitzkrieg leert: zwermen door paniek bevangen mannen, vrouwen en kinderen blokkeerden de wegen in Vlaanderen, verstoorden de verbindingen en verhinderden elke mogelijkheid voor een tegen-aanval. In België en Frankrijk provoceerden Nazi-agenten en leden der „vijfde colonne" den vluchtelingen-exodus wanneer parachutisten en duikbom menwerpers de bevolking nog niet voldoenden schrik aangejaagd hadden door het verspreiden van valsche geruchten dat de Duitsche infanterie in aantocht was. Zich den ernst van dit probleem realiseerend, hebben de Brit ten, zich voorbereidend op een mogelijke invasie, hun kustgebied doen ontruimen. 1. De vrees, dat oorlog communisme zou brengen, waarop door de recht- schen voortdurend de nadruk gelegd werd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 93