983 bemand is met officieren en manschappen, die in staat zijn daaruit alles te halen wat er in zit. De geest van hen, die zij tijdens hun kort verblijf te spreken kregen, was excellent. Geen moment van verslagenheid, uitsluitend bewustheid, dat van ieder schip en van iederen man het uiterste zou moeten worden gevergd, wanneer het eenmaal zoover zou komen, dat er gevochten zou moeten worden. De belangstelling ging tevens uit naar de gevechtswaarde van den Indo- nesischen soldaat. Het feit, dat een groot deel der pacificatiecampagnes der laatste vijftig jaren gevoerd is met in hoofdzaak Inheemsche troepen, maakte een diepen indruk op hen en wierp duidelijk een nieuw licht op het hier te lande gevoerde koloniale beleid. Uiteraard hadden zij groote interesse voor onze air-force. Wat zij van eigen landgenooten hoorden over de capaciteiten onzer vliegers droeg zeker niet weinig bij tot het vertrouwen in de kracht van ons luchtwapen. De wijze waarop de Indische vliegers weten te manoeuvreeren met eerst kortgeleden aan onze militaire luchtvaart toegevoegde nieuwste Ameri- kaansche machines bewijst dan ook dat onze piloten second, to none zijn in de wereld der militaire vliegers. Onze regeering heeft, door deze vertegenwoordigers der Amerikaansche pers uit te noodigen om naar Nederlandsch-Indië te komen, het beste middel aangegrepen om bij het Amerikaansche publiek een beter denk beeld te vestigen over onze werkkracht. Dit was n o o d z a k e 1 ij k. Bij den doorsnee Amerikaan leefde nog veel van de overtuiging, dat Nederland in Nederlandsch-Indië voor zichzelf een goudmijn had gesticht, waaruit het met groote vrijmoedigheid schatten putte, doch vcor welks verdediging het bij voorkeur een beroep deed op het buitenland. Roy Howard, de leider van het gezelschap en hoofd van het Scripps-Howard Newspaper Syndicate deelde aan de Straits Times het volgende mede omtrent zijn bevindingen in Neder landsch-Indië. Het moreel van de bevolking is zoo hoog als men het maar kan wenschen. Wat men heeft verricht wordt door degenen onder ons, die iets afweten van/ luchtvaart- en defensie-programma's, een prachtige praestatie geacht, in een betrekkelijk korten tijd tot stand gebracht. Men heeft in Ned.-Indië een zeer aanzienlijke luchtorganisatie, alsmede, voorzoover wij konden waarnemen, indrukwekkende marinestrijdkrachten en kustdefensies. Wij waren werkelijk verrast door de uitgebreidheid daarvan. De defensie-mogelijkheden van alle democratieën in dit deel der wereld en daarmede bedoel ik Engeland, Holland en wat van de kleine Fransche bezittingen, welke wij reeds bezochten, verkeeren in een oneindig beteren staat dan wie onzer ook had verwacht. Dit was in het bijzonder het geval in Ned.-Indië, waar de voorberei dingen voor de defensie een hoogte hebben bereikt, welke een groote ver rassing zullen zijn voor een ieder, die daar met minder goede bedoelingen mocht trachten binnen te vallen. Aan de Manila Bulletin verklaarde hij voorts. Ik ben overtuigd, dat wanneer er „iets" zou gebeuren, Nederlandsch- Indië zich krachtig zal verdedigen. Het is ook de meening van de andere Amerikaansche journalisten, die deze landen juist bezocht hebben, dat zij zullen vechten tot den laatsten man. Hetgeen den meesten indruk op mij gemaakt heeft is, dat de Hollanders vast besloten zijn zich te verdedigen tegen iederen aanvaller. Tijdens mijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 95