984 verblijf in Nederlandsch-Indië heb ik overal kunnen constateeren, dat de Hollanders het defensie-vraagstuk met de echt Hollandsche degelijkheid en grondigheid tot een oplossing trachten te brengen. De (Sydney) Daily Telegraph van 3 September publiceerde het volgende telegram van een anderen bezoeker, Mr. Callender Engeland en Ned.-Indië zijn in Europa bondgenooten tegen Duitschland maar klaarblijkelijk niet in het Verre Oosten. Australiërs kunnen hier over vliegen om Singapore te verdedigen maar zij kunnen niet onderweg stoppen om hulp te verleenen in Ned.-Indië. De strategische positie van Ned.-Indië t.o.v. Australië vertoont veel over eenkomst met die van Canada tegenover de V.S. Drie westersche mogend heden hebben vitale belangen in dit deel van de wereld en in de instand houding van de weermacht. Toch hebben kennelijk geen twee van haar stafbesprekingen gehouden of bepaalde stappen genomen voor samenwerking in geval van nood. Singapore en Pearl Harbour (Honolulu) bezien elkaar met vriendelijke oogen, maar dat is dan ook alles. In de Sydney Morning Herald, van 27 Augustus schreef Mr. Percival luchtvaart-correspondent van dit blad, die ook tot het bezoekende gezelschap behoorde Er is op Java geen sprake van oorlogsvrees. De twijfel, waarin de Eur. bevolking moge hebben verkeerd, heeft plaats gemaakt voor rustig ver trouwen en bestuur en leger zijn ervan overtuigd, dat zij kunnen vertrouwen op de loyaliteit van 40 millioen inheemschen, die een bestaan weten te vinden op het dichtbevolkte eiland. Overal zijn teekenen van doeltreffende voorbereiding te bespeuren. De belangrijkste vliegvelden worden niet alleen bewaakt door met mitrailleurs bewapende troepen en luchtdoelartillerie, doch tevens heeft N.-I. een uit muntende luchtmacht opgebouwd, uitgerust met modernere toestellen dan die van de R.A.A.F. Deze vliegtuigen zijn in staat, snel bomopdrachten uit te voeren op groote afstanden, naar de omringende zeeën en afgelegen eilanden. Een stelsel van uitstekende vliegvelden is opgebouwd, die niet alleen een stepping stone voi men tusschen Darwin en Singapore, doch tevens bases vanwaar operaties kunnen worden uitgevoerd, welke een groote oppervlakte bestrijken. De militaire luchtvaart bezit Glenn Martin bommenwerpers. De bezoekende Am. journalisten zagen in de haven van Soerabaia vele Dornier vliegbooten, die uit Duitschland waren betrokken voordat het Engeland den oorlog verklaarde. Een geheim gehouden aantal van de nieuwste Curtiss-jagers is aangekomen voor de bescherming van de voornaamste steden en havens. Evenals voor Australië maakt het optreden van shipbom aircraft de voor naamste zorg van Ned.-Indië uit. Toegegeven moet worden, dat die vlieg tuigen zeer groote afstanden zouden moeten afleggen. Zij zouden den Indischen Oceaan als basis kunnen gebruiken doch elke daarop berustende operatie zou moeilijk zijn wegens de beperkte bomlading en doordat de bommenwerpers voldoende brandstof zouden moeten medevoeren om naar hun basis terug te keeren. De Eur. bevolking oefent zeer intensief en officieren zeggen, dat de inheem schen uitstekende soldaten zijn. In de straten van Soerabaia komt men groepen officieren en minderen tegen van Ned. oorlogsbodems. De Knilm-Douglas, die de bezoekers van Darwin naar Soerabaia bracht, hun een uitstekenden indruk van de moeilijkheden, welke een invaller te wachten staan. Zij vlogen langs de met zware rimboe bedekte en door bergen omzoomde kustlijnen van Soemba, Soembawa, Lombok en Bali. Dien dag zouden operaties in de lucht moeilijk zijn geweest daar de eilanden

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 96