En op 29 en 30 Augustus 985 hoewel de zon beneden helder scheen, waren bedekt met een laag tropische wolken, welke het vliegtuig omhoog en omlaag smeten en slechts doorboord werden door de hoog uitstekende toppen van vulkanen. Het is belangwekkend, vast te stellen dat Ned.-Indië de nabije ligging van Australië duidelijker gewaar is dan de bewoners van de oostkust van het Gemeenebest zich de nabijheid bewust zijn van het rijke overzeesche gebied. Meer en meer richt men zich naar Australië voor het koopen van goederen, die vroeger werden betrokken uit Nederland, Engeland, Frankrijk, Zwitserland, België en Duitschland. Ongeveer 5 millioen, die in Ned.-Indië werden verzameld voor steun aan het moederland, zullen waarschijnlijk aan Engeland worden geschonken voor aankoop van jagers. Den Nederlanders is het duidelijk, dat zij vallen of staan met Engeland. Weinig lieden realiseeren zich, tot welk een hoogte de Ned. en Ned.-Ind. koopvaardijvloten samenwerken met de Britsche. Eens zal het mogelijk zijn, de belevenissen te verhalen van de Nederlandsche bemanningen, die munitie en voorraden hebben vervoerd naar de gevaarlijkste havens en hoe zij de Duitsche onderzeeërs en loerende raiders te lijf gingen met 1 kanon op den achtersteven, enkelen de driekleur 'hijschend voordat zij ondergingen, liever dan zich te buigen onder den hak van de onderdrukker. Zooals een Neder- landsch zee-officier het gisterenavond zeide „Zij kunnen ons opslokken, maar verteren, nooit En was toestemming gegeven, den hoogen graad van ontwikkeling dien Indië's defensie heeft bereikt, te onthullen. Het onderzoek betrof schepen, vliegtuigen en de munitiefabricagede cijfers zijn geheim, maar zij zijn verrassend hoog. Generaal-Majoor van Oyen, commandant van de Militaire Luchtvaart, verklaarde dat de verdediging van de eilanden een gebied bestrijkt van 3.000 mijlen van Oost naar West en 1.200 mijl van Noord naar Zuid. De Indische luchtmacht ontving kortgeleden een groote zending Curtiss-Hawk 75A jagers, hetgeen de vraag doet rijzen waarom er geen verkrijgbaar waren voor Australië. De bommenwerpers bestaan uit vele eskaders Glenn Martins, Dornier- vliegbooten en andere types. Nog meer Curtiss-Hawks zijn op weg naar Indië en er zijn orders geplaatst voor nog meer vliegbooten. Het onderhoud van de vliegtuigen en de machine-werkplaatsen geeft werk aan vele duizenden handen en zorgt tevens voor de geraamten van vlieg tuigen, propellors en onderdeelen van instrumenten. Munitie-fabrieken vervaardigen op geheime plaatsen bommen van 25 tot 500 kilogram en vullen ze ook met hoog-explosieve stoffen. Vele rijen bommen zagen wij gisteren opgestapeld in de fabriek. Zij maakt ook granaten aan en munitie van klein kaliber. Voor de bezoekers werd gisteren een demonstratie gegeven met lucht afweergeschut. Er was geschut van alle mogelijke typen, van Vickers-mitrail- leurs tot kanonnen met groote reikhoogte. Aan parachutisten is op een belangrijk vliegveld een nieuwe wijze van ontvangst voorbereid. De luchtmacht is teruggekeerd tot een oude Maleische rimboe-truc. Duizenden bamboe-staken, scherp als een scheermes, bedekken hectaren en wijzen naar de lucht, gereed om would-be indringers te spietsen. De haven van Soerabaia herbergt een verrassend aantal onderzeeërs. Ik zag verscheidene onderzeeboot-droogdokken. Een groote onderzeeër maakte eenigen tijd geleden, niet geëscorteerd, een reis van Europa naar Indië. Ook zijn er veel mijnenleggers en kruisers. De marine-werven bouwen torpedo booten die in staat zijn 40 mijl in een uur te varen. De Indische marine zet gasmaskers ineen, reddingstoestellen voor onder zeeërs en instrumenten voor het vliegen op groote hoogte. Drijvende barri-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 97