7. LEGER EN TECHNIEK. door F. De wereld om ons heen verandert. Dit zou een gemeenplaats zijn wanneer we er ditmaal niet den nadruk op wilden leggen, dat het „plus ga change, plus ga reste la même chose" thans slechts zeer betrekkelijke waarde gekregen heeft. Onze grootvaders en gedeeltelijk zelfs nog onze vaders werden geboren in een wereld met een tienduizend jaren oude techniek. Drie verrel eeuw geleden werd men geboren bij kaarslicht, gelijk honderden jaren lang alle welgestelden bij diezelfde verlichting hun intocht in de wereld deden. De levensomstandigheden van een Nederlandsch burger in het midden van de 19de eeuw verschil den practisch maar heel weinig van die van den Romeinschen patriciër van vóór Christus' geboorte. Vooruitgang op het gebied van woningbouw, verlichting, verwarming, kleeding enz. enz. was er niet of maar heel weinig hoogstens kan men van veranderingen spreken, veranderingen van smaak en stijl, niet van techniek. De timmerman van Nazareth werkte op dezelfde wijze en met dezelfde gereedschappen als zijn collega onder Koning Willem II. Zondert men enkele spoorlijnen uit, dan bewoog zich de begin 19de eeuwer in het algemeen niet sneller dan een galoppeerend paard of een snelzeilend schip. Generaties na generaties hebben duizenden jaren lang alles wat ze noodig hadden door handenarbeid vervaardigd. Men kende het werktuig maar niet de machine. Zonder stoom machine, electriciteit of benzine zou onze levensstandaard nog immer niet in wezen verschillen van die der Egyptenaren of nog oudere volken. De wereld was twee generaties terug nog een heel oude wereld. Die waarin wij thans leven is heel jong hoe jong, zal de toekomst wellicht eerst leeren. Misschien zal men dan de nieuwe area doen aanvangen met de uitvinding van de stoommachine door Watt, het is echter ook mogelijk, dat men een veel later tijdstip zal kiezen.. De tachtiger van nu heeft practisch alles zien komen. Werd hij ergens op een dorpje in ons vaderland geboren, dan heeft hij de spoorwegen, het gas, de waterleiding, het electrisch licht, de tele graaf, de telefoon, de petroleum, den motor, de radio en het vlieg tuig hun intree zien doen. In het midden van de vorige eeuw waren zijn levenskansen ook veel geringer dan die van zijn klein zoon. Zijn moeder liep groot gevaar aan kraamvrouwenkoorts 920

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 30