groep gaat op een gegeven moment sprongsgewijze terug een beweeglijke reserve maakt deze actie mogelijk door onverhoeds tegenaanvallen uit te voerenhierdoor kan het teruggaan van de frontgroep vaak ongemerkt geschieden. Voorbeeld. Een typisch voorbeeld hiervan vinden wij in den terugtocht van den Oldorobo-heuvel. Deze heuvel maakte oorspronkelijk deel uit van een n.z. loopende stelling, welke ten doel had, den opmarsch der Engel- schen uit o.-richting naar het eindpunt van den noorderspoorweg het station N. Moshi, te bemoeilijken. Toen de Engelschen waren omgetrokken en de watervoorziening in het gedrang kwam, nam von Lettow-Vorbeck zijn troepen terug naar een achterwaarts gelegen bergstelling, de Reata-Latema-stelling. Dit geschiedde zoo ongemerkt, dat de Engelsche frontgroep het bombardement voort zette. Gelijktijdig liet hij de voorhoede van de omtrekkende groep onafgebroken lastig vallen, hetgeen de Engelschen dermate beïn vloedde, dat zij inplaats van snel door te stooten uiterst langzaam en voorzichtig oprukten, steeds bevreesd voor hinder lagen in het zwaar bedekte terrein. Den volgenden morgen scheen de stelling volkomen te zijn omtrokken. Na een hevige artilleriebeschieting ging de Engelsche infanterie voorwaarts, in voorste linie vergezeld door artillerie-officieren die lange bamboes, waaraan goed zichtbare vlaggetjes, met zich mede voerden, om te voorkomen, dat de artillerie op de eigen troepen zou vuren. Men bereikte zoo den heuvelkam en vond de stelling volkomen leeg. (Wordt vervolgd). 944

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 56