11. DE OPENING VAN DE KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Bandoeng, 1 October 1940. De nacht heeft de grauwe kenteringswolken weggevaagd. Nog is de zon, de in Indië vaak onbarmhartige dagvorstin, niet boven de kim verschenen doch reeds zet zij de heuvels en bergen in een gloed van kleuren, die slechts het schilderspenseel vermag weer te geven. Nog heerscht ook de stilte van den nacht. Dan klinken in die stilte de toonen van de reveille. Het is als klinken zij anders dan op andere dagen, wanneer zij slechts roepen tot het militaire leven van allen dag. Misschien is het slechts verbeelding, dat zij vroolijker klinken, vroolijker, maar ook met een tikje weemoed zijn vervuld op dezen bijzonderen dag, waarop een mijlpaal zal worden geplaatst op den militairen weg, die verder moet voeren dan het verleden, die langs het heden moet en zal leiden naar een schoone en betere toekomst. Het is lichter geworden. Een diep blauwe lucht door een lichten nevelsluier bedekt. Het is de lucht van een Hollandschen herfst dag, als dè herfstdag, waarop Henricus uit zijn betrekkelijke rust ontwaakt en zijn poorten opent voor een nieuw jaar. Helaas, ditmaal zal de dag in Holland nog zoo schoon zijn, Henricus zal zijn poorten nü niet openen. Het land is overwel digd de Academie gesloten. Dat was de weemoedige noot in de reveille. Maar haar geest leeft nog Dien zullen wij heden onderbrengen in een nieuw lichaam, tijdelijk, tot het oude weer vrij zal zijn, mèt Neerland's herrijzenis. Daarom zullen wij heden op Indi- schen bodem een andere K.M.A. openen. Hoornblazers en trom petters Steekt de hoorns, steekt de trompetten En juicht het uit, dit, in vroolijker toonen. Voorwaarts, wij willen, wij moeten, wij zullen voorwaarts Laat hooren, dat onze geest niet is ge broken, nooit zal worden gebroken, wat er ook gebeure. Ver kondigt dat allen, die daaraan twijfelen, allen, maar vooral den tegenstander. Bereidt hem voor op het uur van vergelding, op het uur van wrake voor al wat hij misdreef. Reeds heerscht een ongewone bedrijvigheid om en op het exercitieveld aan Lombok- en Menadostraat. De geluidsinstal latie van de P.T.T. doet vaderlandsche liederen hooren. Troepen marcheeren aan. 959

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 71