13. AFBEELDING VAN HET NEDERLANDSCHE WAPEN EN VAN DE NEDERLANDSCHE VLAG. Aan een rondschrijven van de Regeering over onjuiste afbeel ding van het Nederlandsche wapen en van de Nederlandsche vlag ontleenen wij het volgende waaruit blijkt, hoe die afbeelding dient te geschieden. De bijgevoegde afbeeldingen verduidelijken dit nog ten overvloede. 969 Het Nederlandsche Rijkswapen is vastgesteld bij Kon. Besluit van 24 Augustus 1815 No. 719, later vervangen door het Kon. Besluit van 10 Juli 1907, Stbld. No. 181 (Ned.-Ind. Stbld. van 4 November 1908, No. 629), laatste lijk gewijzigd bij Kon. Besluit van 13 Juli 1909, Stbld. No. 271 (Ned.-Ind. Stbld. van 18 September 1909, No. 466). Artikel 1 van het Kon. Besluit van 1815 geeft aan dat „het wapen van het „Koninkrijk der Nederlanden, zoowel als dat van Ons en Onze successeuren, „Koningen der Nederlanden, zal bestaan in Ons aangeboren geslachtswapen „van Nassau, zijnde een klimmende Leeuw van goud, getongd van keel, op „een veld van Azur, bezaaid met gouden blokken, welk wapen wij ver meerderen door te bepalen dat de Leeuw zal zijn gekroond met eene Konink lijke Kroon, en dat hij in den regter voorklauw een opgestoken zwaard „houden zal, en in den linker een bundel pijlen met gouden punten, de „punten omhoog en de pijlen met een gouden lint te zamen gebonden". Het Rijkswapen was dus samengesteld uit het geslachtswapen Nassau en kreeg het zwaard en de 7 pijlen van den ouden Statenleeuw. De zeven pijlen zijn afkomstig van de Unie van Utrecht (de 7 Provinciën). De nadere vaststelling van het wapen in 1907 was als volgt „in azur, bezaaid met staande blokjes van goud, een klimmende rechtsgewende „leeuw van goud, gekroond met eene kroon van drie bladen en twee parel- „punten van hetzelfde, getongd en genageld van keel, in den rechtervoorklauw „opgeheven houdende in schuin-linkschen stand een ontbloot Romeinsch „zwaard van zilver met gevest van goud, en in den linker een bundel van „zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten omhoog, en de „pijlen te zamen gebonden met een lint van goud". Uit dit artikel moge blijken dat, hoe of men het Nederlandsche wapen ook moge styleeren, wij aan dit Kon. Besluit ons hebben te houden, mede waar dit het wapen is van H. M. de Koningin. Ontneemt men den leeuw zijn kroon en nagels, negeert men de blokjes en gebruikt men 11 pijlen in plaats van 7, dan is dit het Nederlandsche wapen niet meer. Voor eenkleurigen druk zal de harceering volgens de regelen der heraldiek als volgt moeten plaats hebben goud gepunteerd zilver blijft wit rood verticaal geharceerd blauw horizontaal geharceerd. Waar deze regelen internationaal bestaan sinds 1638 geeft elke afwijking verwarring. ^_^»Hetzelfde is het geval met onze vlag. Deze is laatstelijk vastgesteld bij "Kon. Besluit van 19 Februari 1937 No. 93 (Javasche Courant van 2 April 1937 No. 26).

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 81