14. UIT DE PERS. SPERBALLONS VOOR DE GEMEENTE BANDOENG. Het gemeentebestuur van Bandoeng deed blijkens dagbladbe- richten aan de Regeering het voorstel, op 's Lands kosten over te gaan tot aanschaffing van 100 sperballons voor de luchtver dediging van die stad de exploitatie-uitgaven zouden dan worden gedragen door de gemeente. Naar aanleiding van deze berichten vermeldde het A.I.D. van 21 September het volgende. Bij deze opmerkingen teekende kap. Schotborgh twee dagen later in hetzelfde blad aan 972 „Een ballonversperring Schrijft U maar gerust, dat het zonde is van het geld, waar men beter jachtvliegtuigen van kan koopen, dat is mijn meening Aldus Iwan Smirnoff, in rustiger tijden recordhouder in het aantal Indië Nederland-vluchten. Waarom Smirnoff zoo tegen een ballonversperring is Hij brengt tal van argumenten naar voren, waarvan het voornaamste is de practijk. In Londen aldus de oud-gezagvoerder van de K.L.M. is de ballonversperring vol komen doelloos gebleken. De City van Londen is toch gebombardeerd, het Buckingham Palace is aangevallen. En er hingen duizenden sperballons. Maar de vijandelijke vliegtuigen vliegen er hoog overheen en laten hun bommen vallen. Richten kunnen de piloten tegenwoordig van zoo'n hoogte even goed. Daarbij komt dat de ballonnen zeer duur en met gemak te vernietigen zijn. Een ballon is op zichzelf al een kostbaar instrument, het verslindt vele kubieke meters gas, er is zeer veel en geschoold personeel voor noodig om ze op te laten en behalve ballons moet men een heele installatie aanschaffen om de ballons te vervoeren. En dan is één kogel voldoende om het ding in brand te steken. Voor Indië komt daar dan nog het gevaar bij, dat door blik- sem-inslag brand ontstaat. Neen, wil men in Bandoeng iets doen voor de verdediging van de stad tegen het gevaar uit de lucht, laat men dan vliegtuigen koopen. Alleen met vliegtuigen kan men vliegtuigen afdoende bestrijden. Ook niet met afweer geschut. U ziet het uit de resultaten in den strijd boven Londenbijna 90% van de naar beneden gebrachte toestellen van den vijand zijn door jacht vliegtuigen vernietigd, een paar slechts door het afweer-spervuur en vrijwel geen enkel door de ballonversperring. Heusch, U kunt er niet met genoeg klem op aandringen jachtvliegtuigen en geen ballonversperring voor Bandoeng. Dat is hoe Smirnoff er over denkt. Aangezien de sperballons bij helder weer zeer kwetsbaar zijn (brand- munitie) leenen zij zich niet voor het gebruik overdag. Derhalve zijn ballonversperringen nimmer in staat het luchtdoelgeschut en de jachtvliegtuigen te vervangen. Het gebruik blijft beperkt tot den nacht en is overdag slechts toelaatbaar, indien de bewolking zoodanig is, dat de ballons daarin kunnen worden verborgen. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de ballons onder deze omstandigheden (duisternis, bewol-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 84