HET GEVECHT BIJ OXHOEFT. 1079 In het gevecht bij Oxhoeft in Polen heeft het infanterie-regiment zijn onafhankelijkheid van andere eenheden duidelijk getoond. Het veroverde het aangewezen doel zonder artilleriesteun van de rest van de aanvallende troepenmacht en zonder de hulp van vliegtuigen. De beschikbare artillerie nam in den middag van den aanval verdedigingswerken onder vuur, welke aan de andere zijde van den heuvelrug lagen, terwijl de luchtstrijdkrachten haar aanvallen concentreerden op het schiereiland Hela. Het gevechtsdoel van het regiment bestond uit een heuvel waarop een Poolsche cadettenschool lag. De Polen hielden hardnekkig stand in de gebou wen en bezorgden den Duitschers veel last. Het regiment ging in ontplooide formatie voorwaarts tot den rand van Gdynia en den voet van evengenoemden heuvel. De compagnie zware wapens van het regiment splitste zich in twee deelen, een op elke flank van de aanvallende troepen. Het lichte veldgeschut en de houwitsers van 7,5 cm openden een vernietigend kruisvuur, terwijl die van 15 cm, de zwaarste wapens van de compagnie, een vernielend spervuur legden op den weg achter de school. Dit vuur belette allen ter versterking oprukkenden troepen, zich met de belegerde Polen te vereenigen. De g.wn. van de regiments compagnie rukten tot binnen 180 m van het doel met de aanvallende infanterie op. Hier werden zij in dekking gebracht en goten zij een voortdurenden stroom van granaten uit op het gebouw. De compagnieën zware wapenen van de twee aanvallende bataljons „kropen" naderbij en gaven daarna met haar granaatwerpers en 24 mitrail leurs 12 op eiken vleugel een kruisvuur af. De anti-tankcompagnie van het regiment bleef bij de in het midden opgestelde troepen (het reserve bataljon?), gereed voor het afslaan van eiken Poolschen vechtwagen, die te voorschijn zou willen komen. Na een intensieve inleidende beschieting begonnen de bataljons voor waarts te kruipen met groepen van 10 man op een grillige lijn elke groep vocht als een afzonderlijke kleine eenheid. De compagnieën maakte in haar sectoren naar behoefte gebruik van lichte granaatwerpers en vlammenspuiten. In het eerst stadium van den aanval leden de aanvallende bataljons ver liezen, doch toen zij hun doel dicht genoeg waren genaderd voor het inzetten van de beslissende actie, was de door de bezetting van de cadettenschool geboden weerstand van doorloopend, goed geleid mitrailleur- en geweervuur teruggebracht tot enkele sporadische geweerschoten. Alle automatische wapens waren tot zwijgen gebracht. Tijdens den aanval hadden de Polen het vuur ondergaan van licht veld geschut, lichte en zware houwitsers, 24 mitrailleurs, 18 zware en 42 lichte granaatwerpers, verscheidene vlammenspuiten en het individueele vuur uit honderden geweren. Al dit vuur werd afgegeven door één „all-purpose" infanterie-regiment. De anti-tankcompagnie kwam niet eens in gevecht het reserve-bataljon nam de stelling en zuiverde haar gemakkelijk van tegenstanders. Dit deel van het optreden in den namiddag duurde 45 minuten. Tweeduizend Polen hadden zich in de school gebarricadeerd. Verscheidene veldvuurmonden en 32 mitrailleurs waren in de gebouwen opgesteld. Zij waren zonder uitzondering vernield voordat het object was veroverd. Een adjudant, die het gevecht had medegemaakt, zeide des avonds „De dagen van afzonderlijke mitrailleur- en mortiercompagnieën zijn voorbij. Zulke eenheden zijn er nog wel, maar het is niet noodig, van haar afhan kelijk te zijn. Een infanterie-regiment behoeft er niet langer op te wachten, dat de artillerie verbindingen tot stand brengt en den aanval vertraagt. Wij kunnen de heele zaak nu zelf opknappen zooals U vandaag zag". Hoe het zij, aan de meeste divisiecommando's van het Duitsche leger zijn lichte bataljons, door paarden getrokken mitrailleurs toegevoegd. Zij hebben een tweeledig doelbescherming van marcheerende troepen tegen lucht aanvallen en ondersteuning van de mitrailleurs van de infanterie waar extra

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 100