In aansluiting op het opstel in dit nummer over Indochina ontleenen wij het volgende artikel aan het A.I.D. van 19 October 1082 Elk bataljon heeft een „intelligence section", die ten deele bestaat uit gemotoriseerde radio-richtingzoekers. Zij vangen elk bericht van den vijand op ter bepaling van de plaatsen van de zendstations en, daaruit, van de divisie-staven (De meeste radioberichten en bevelen gaan van deze staven uit)Op deze wijze kan 's vijands göheele opstelling langs het gevechtsfront worden vastgesteld. Bij Lodz, Radom en Kutno werden de zoo bepaalde staf kwartieren vervolgens door bommenwerpers bestookt met het gevolg, dat zij zich moesten verplaatsen (bij eerstgenoemde stad tot zes maal toe)Onnoo- dig te zeggen, dat zulks de commandovoering ernstig, zoo niet geheel, belem merde. De Poolsche commandanten verloren dan ook elk contact met hun troepen. Ten einde zijn eigen stafkwartieren niet bloot te stellen tot het er niet meer toe doet, gebruikt het Duitsche leger de radio slechts voor het uitgeven van het bevel van inzetten van den aanval. Alle andere orders worden öf telefonisch öf door motorrijders overgebracht. LEGER EN LUCHTMACHT. De Duitsche luchtmacht ondersteunt de meeste aanvallen op werkzame wijze. De eenheden duikbommenwerpers, jagers en verkenners worden door loopend op de hoogte gehouden van den gang van zaken, zoowel in den aanval als in de verdediging. Van artilleriewaarneming en -verkenning wordt veel meer gebruikt gemaakt dan in den vorigen oorlog. Aan eiken divisiestaf is te velde een berichtofficier van de luchtmacht toegevoegd. Een aanval op groote schaal wordt zelden ondernomen zonder volledige samenwerking met het luchtwapen. Vele vroeger aan de zware artillerie gegeven opdrachten worden thans door de bommenwerpers uitgevoerd. Vèr verwijderde doelen worden eenvoudiger door vliegtuigen vernield dan door het gebruik van logge zware vuurmonden. WAAROM JAPAN INDOCHINA BEGEERT. Welk een slag voor Indochina de bezetting door de Japanners is van verschillende strategische punten, is pas goed te beseffen, indien men de diverse maatregelen de revue laat passeeren welke door Frankrijk waren genomen, voordat dit land ineenstortte tot een vazalstaat van de nazi's. Reeds in het voorjaar was de Fransche regeering begonnen met recrutee- ring van soldaten op groote schaal in de overzeesche gebieden. In Indochina gebeurde dit voor het moederlandsche en voor het koloniale leger, hoofd zakelijk in de overbevolkte delta van Tonkin. De weerslag hiervan werd dadelijk gevoeld in de cultures (vooral de rubber). De opleidings- en recruteeringskampen lagen er niet ver vandaan, en de rubberplanters kwamen klagen over een toenemend tekort aan arbeiders. Hoeveel man er precies in Indochina voer de troepen in Frankrijk zijn aangeworven, zal voorloopig wel niet worden onthuld. Maar enkele weken nadat de oorlog was uitgebroken, werd medegedeeld dat Frankrijk in zijn koloniën meer soldaten had aangeworven, dan het totaal van zeven achter eenvolgende lichtingen gedurende den wereldoorlog. Teneinde de bevolking te beloonen voor hare prachtig loyale houding schiep Mandel, Frankrijk's groote koloniale deskundige, minister van koloniën in het kabinet-Reynaud, een nationaal Indochineesch leger met een eigen nationale vlag. Nieuwe opleidingsmogelijkheden werden geopend voor de beter onderlegde inheemschen, teneinde 'hun den weg te banen naar hoogere rangen in het leger. Hierbij zij aangeteekend, dat in den bestuursdienst altijd de voorkeur werd gegeven aan hen, die uit den militairen dienst kwamen. De nieuwe opleidings-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 103