1083 mogelijkheid is derhalve van groote beteekenis voor het land, speciaal voor Tonkin, de bakermat van de meeste nationalistische bewegingen. Men schat dat in totaal 10.000 Inheemschen kunnen worden gerekend te behooren tot het meer intellectueele deel van de bevolking. De nieuwe maat regelen sloegen goed in. Alleen in Hanoi meldden zich al 250 candidaten, toen in December verleden jaar aldaar de militaire school werd geopend. Het recruteeringstempo werd voorts voor de lagere rangen bespoedigd door verhooging van de soldijen, betere voeding en behuizing, zoomede steunver- leening aan de achtergebleven families van gemobiliseerden. Overigens was dit slechts het militaire gedeelte van de liberale maatregelen waarmede de toenmalige Fransche minister van koloniën de bevclk'nj van een loyaal overzeesch gebied wilde tegemoet treden. Hij had in den zomer van 1938 reeds een viertal hooge in'aeemsche bestuursambtenaren uit Indo china gedetacheerd aan het ministerie van koloniën te Parijs voor een jaar studie. Ongeveer tegelijkertijd begon hij op steeds grootere schaal politieke gevan genen in vrijheid te stellen, die behoorden tot de circa 500 man die waren gestraft wegens de ongeregeldheden van 1930'31. Deze geleidelijke liquidatie was al een aardig eind op weg. Bovendien werden de bevoegdheden van de locale zelfbestuursraden en het kiezerscorps daarvan uitgebreid. Cambodja kreeg zijn Eerste Kamer volgens het patroon van Tonkin en Annam. Teneinde inmiddels te voorkomen, dat uit deze liberale koloniale politiek verkeerde gevolgtrekkingen zouden worden gemaakt, werd voor het eerst weer na 50 jaren een militair benoemd tot gouverneur-generaal, nl. generaal Catroux, die een speciale ervaring heeft op het gebied van onderdrukken van koloniale opstanden. Onder generaal Catroux heeft de regeering eenigszins den pas gemarkeerd wat betreft de groote werken welke onder gouverneur-generaal Brevié waren ondernomen op economisch en technisch gebied. Het programma voor water werken voor Tonkin ontworpen, werd uitgebreid voor Annam. De verbinding van het spoorwegnet van Indochina met dat van Thailand werd door hem geautoriseerd. Onder hem is vooral van belang geweest de opzet van technische en andere vakscholen in vertand met het industrialisatie-programma. Dit industrialisatie-programma was opgezet door Mandel. Het had weinig te beteekenen tegenover de werkelijke mogelijkheden. De groote krachts inspanning van Indochina als bijdrage in de oorlogsbehoeften van het moe derland ligt op het gebied van de rubbercultuur en den mijnbouw. De Tonkineesche kolenmijnbouw is hiervan de belangrijkste. Het gaat hierbij om anthraciet van goede kwaliteit, de reserve wordt geschat op 20 milliard tons. Het zijn hoofdzakelijk twee maatschappijen van wie dit product afkomstig is, nl. de „Société des Charbonnages du Tonkin" (ruim 70 pCt.) en de „Société des Charbonnages te Dong Trieu" (ongeveer 25 pCt.). In verband met de belangrijke strategische positie welke Japan thans in Tonkin inneemt, is mede van belang de bijzonderheid, dat ruim 80 van de kolenproductie wordt uitgevoerd, en dat meer dan de helft hiervan naar Japan gaat. Daarna komen China en Frankrijk als resp. tweede en derde afnemer (gerangschikt naar volgorde van de grootte der afname) van kolen. Beide kolenmaatschappijen hebben moderne arbeiderssteden gebouwd met ongeveer 20.000 inwoners elk, per spoor verbonden met Haiphong. Zij maken te zamen jaarlijks ongeveer 15 millioen piasters winst, en dragen daarmede in belangrijke mate bij tot de actieve handelsbalans van de kolonie. Wegens het ontbreken van statistische gegevens is het moeilijk met eenige kans op juistheid de totale reserve te schatten. Maar de twee voornaamste ijzermijnen produceeren te zamen 30.000 tons per jaar. Natuurlijk is dit ijzer van levensbelang voor de ontwikkeling van de voor gestelde munitie-industrie. Dit is dan ook de reden, waarom in September 1938 een embargo werd gelegd op mangaan- en ijzerertsen uit Indochina.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 104