1084 Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat niet alleen de kolen, maar ook het ijzer en het mangaan een punt van bespreking heeft uitgemaakt bij de „economische" onderhandelingen tusschen Japan en Indochina. Het land heeft bovendien ook tin. De tinmijnbouw is sinds den wereldoorlog kolossaal in belang toegenomen. Vroeger werd het tinerts in het Noorden van Indochina zeer ruw behandeld. Maar sinds enkele jaren wordt een goed gezuiverd erts gezonden naar de groote Britsche smelterijen in Penang en Singapore. Het tin, dat uit Yunnan in Indochina wordt binnengebracht, wordt nog altijd daar geraffineerd. Hierbij gaat het om een hoeveelheid van 2500 tons per jaar. Generaal Catroux heeft bij het bezoek hetwelk hij aan het noorden van de kolonie bracht, speciale aandacht gewijd aan de slechte toegankelijkheid van de tin-produceerende streken van Laos, die notabene juist bezig zijn zich te herstellen van den slechten reuk waarin de tinmijnen van Laos ten onrechte zijn gekomen door Parijsche speculanten. In 1939 exporteerde Indochina, hoofdzakelijk naar Frankrijk, bijna 1400 tons tin. Overigens blijft de arbeiderskwestie voor Indochina nog altijd een moei lijke zaak, ook voor de tinmijnen, grootendeels gevestigd in het volkrijke Tonkin, want de Tonkineezen zijn oorspronkelijk landbouwers, en de mijn- arbeid is heelemaal niet populair bij hen. Maar niettegenstaande dit alles, blijkt toch duidelijk, dat de Japanners door de jongste zwakheid van Vichy toegang hebben gekregen tot een zeer rijk gebied. Indochina voert ook ijzer uit, van goede kwaliteit. Niet minder dan van den ijzervoorraad der kolonie ligt in Opper-Tonkin, waar het transport- vraagstuk wel minder moeilijk is geworden door de totstandkoming van het Songcau kanaal, maar niet is opgelost. De voorraad is niet groot genoeg om een loonende exploitatie op groote schaal te entameeren. Bovendien is er geen voldoende cokes-kool. GEBOORTEREGISTER VAN DE INDISCHE SPITFIRES. 1. 12 September „Java". 2. 16 September „Sumatra". 3. 26 September „Celebes". 4. 28 September „Borneo". 5. 7 October „Bali". 6. 15 October „Lombok". 7. 15 October „Soerabaia".

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 105