snelheid in een constanten koers varen. Bij koers- en (of) snel heidsveranderingen moet de vuurleider ingrijpen en correcties toepassen vóórdat zijn meetorganen de nieuwe gegevens hebben bepaald'. Dit ingrijpen wordt bemoeilijkt, doordat vrij zeker één of twee lagen door de ontstane fout in de zijdelingsche richting geen afstandwaarneming toelaten. Uit het voorgaande volgt, dat van relatief stilzetten van het doel geen sprake is. Bij de directe richting wordt de zijdelingsche richting naar de trefplaats zuiver bepaald. Hierbij wordt ook met den vluchttijd naar de trefplaats rekening gehouden. Verandert het doel van koers of snelheid, dan zullen de aanslagen, zoodra de nieuwe doorzeiling is ingevoerd, van zelf weer op het doel terugkomen. V.w.b. de zijdelingsche richting wordt het doel derhalve wel relatief stilgezet. 3. Vergelijking van beide systemen. Ter wille van een goed overzicht, zijn hieronder de voordeelen van het nieuwe systeem boven het bestaande in staatvorm naast elkaar geplaatst. 1011 NIEUW SYSTEEM. 1. Snelle vuuropening. Daar de trefgegevens mechanisch worden geconstrueerd, is zoowel bij de directe als indirecte richting een snelle vuuropening met de juiste ge gevens mogelijk40° a 60" nadat met meten is aangevangen, kan het vuur worden geopend. 2. Er wordt onmiddellijk met uit- werkingsvuur begonnen. 3. De indirecte richting is even nauwkeurig als de directe. Bij slecht zicht of bij inneveling van batterij en cop. kan normaal worden doorgevuurd, zoolang de bat terij nog over een groote basis be schikt, die het doel kan zien. 4. Overgang van de indirecte naar de directe richting kost geen tijd. Dit voordeel waarborgt des nachts eeD snelle vuuropening, daar de doel- BESTAAND SYSTEEM. 1. De trefgegevens moeten worden berekend. Een zuivere bepaling van de trefplaats is niet mogelijk. De vuuropening vindt plaats 100" a 120" nadat met meten is begonnen. 2. Er moet eerst worden ingescho ten. Bij de indirecte richting wordt bovendien de kans geloopen, dat de eerste laag door een zijdelingsche fout voor de waarneming van het plus of min verloren gaat. 3. De zijdelingsche richting is slechts nauwkeurig bij de directe richting. Bij slecht zicht of bij inneveling van batterij en cop. is de batterij practisch uitgeschakeld, ook al is een groote basis aanwezig. 4. Daar de vuuropening bij het bestaande systeem veel tijd kost, ter wijl bovendien de zijdelingsche richting bij toepassing van de indirecte richting

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 26