perken. Het kan daarbij van veel belang zijn, de kruispunten van wegen tot steunpunten in te richten. Ongeacht de beveiliging door voorposten, zal elke afdeeling steeds door middel van posten en luisterposten moeten zorgdragen voor een beveiliging op korten afstand. Met het oog op hun geïso leerde plaats kan het aanbeveling verdienen, hen van een telefoon te voorzien of op een andere wijze moreel te steunen (dubbel posten) Hoezeer het moreel van den enkelen man hier een woordje mee zal spreken, zien we uit de ervaring, welke von Lettow- Vorbeck opdeed. Voorbeeld. Op de berichten dat bij Tanga 14 Engelsche transportschepen en 2 kruisers waren aangekomen, had hij, ten einde de reeds met succes strijdende kustbewakingsafdeeling te versterken, enkele compagnieën zoo snel mogelijk per spoor aangetrokken. Zelf was hij reeds in den nacht van 3 op 4 November 1914 in de omgeving van Tanga aangekomen. Daar de Duitschers niet wisten, of Tanga al dan niet vrij was van vijand, ging de commandant persoonlijk en slechts vergezeld door zijn adjudant een kleine verkenning verrichten. Per rijwiel begaven de beide officieren zich bij helder maanlicht in de richting des vijands. Ze kwamen veilig door het dorp Tanga en zagen op een afstand van 400 meter de transportschepen liggen. Een groot lawaai op de schepen deed ten rechte vermoeden, dat een landing aanstaande was. De beide officieren gingen te voet verder langs het strand en stuitten daar op een Engelschen post, een Britsch-Indiër, die hen aanriep, doch op het hooren van het Duitsche wachtwoord „Stam- bouli" op de vlucht sloeg het moreel van de Britsch-Indische troepen was door de voorafgaande gevechten met de Duitsche kustbewakingsafdeelingen zeer sterk gedaald. Van groot belang bij het gevecht in bedekt terrein is het moreel der troepen, vooral daar het hier veelal zal komen tot een strijd van man tegen man. Voor troepen, die gewoon zijn in bedekte terreinen op te treden, zooals onze Indische infanterie, welke in de buitengewesten zulk een uitstekende oefening doormaakt, zal de strijd in bedekte terreinen ongetwijfeld minder gevaren meebrengen. DE AANVAL. Voor den aanvaller levert het bedekte terrein de volgende voordeelen op. a. Hij kan den verdediger vrijwel ongeschokt naderen tot op zeer korten afstand, vooral wanneer laatstgenoemde geen tijd en gelegenheid heeft gehad, een stelling in te richten. 1017

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 32