km 9 de groep Rivas en bij km 11 de groep Rocha in kompas richting 61 afwenden en aan weerszijden van den weg AC den hoofdweg naar Canada Strongest trachten te bereiken om zoo den aanvoer van reserves voor de Paragueesche frontgroep af te snijden. Van groot belang voor deze actie waren de water vindplaatsen, waarop men toevallig stootte. Het voetpad zou voorts, onmiddellijk nadat de infanterie was voorwaarts gegaan, door de pioniers tot autoweg worden verbeterdeerst daarna zou de artillerie kunnen volgen. Een en ander verliep volgens het vastgestelde plan, doch door het zwaar bedekte terrein gelukte het toch niet, de geheele front- groep in te sluiten. Na dagenlangen strijd slaagde zij er in, in een wijden boog buiten vuurbereik van den vijand door het oer- bosch een pad te kappen, dat naar den grooten weg leidde, en zoodoende een groot gedeelte van haar materieel en troepen te redden. De verrassing was hier, ondanks het goed opgezette plan, niet volkomende resultaten van de actie waren daardoor niet in overeenstemming met de gekoesterde verwachtingen. De omvatting en de omtrekking. Overigens zien wij in den aanval, zoowel in de Chaco als in Duitsch Oost-Afrika zeer veel gebruik maken van de omvatting of de omtrekking, waarbij de tegenstander in front werd vast gehouden. Mede door de uitgestrekte terreinen had dit veelal een gunstig resultaat. Het is daarbij met het oog op de moeilijke gevechtsleiding evenwel noodig, den aanval zoo eenvoudig moge lijk op te zetten. Het A.T.V. II geeft aan, dat het vormen van een sterke frontgroep, welke in breed front oprukt, de meeste kans biedt op spoedige overvleugeling en daarop volgende omvat ting van den vijand. Deze methode levert de minste moeilijkheden op t.a.v. het verband en de samenwerking tusschen de troepen eenheden wordt daardoor het best gewaarborgd. Voor een omvatting dient de aanvaller wat getalsterkte betreft overmachtig te zijn. Heeft men de beschikking over geoefende troepen, dan kunnen door toepassing van de omtrekking ook bij geringere getalsterkte zeer goede resultaten worden verkregen. Weliswaar zal de omtrekkende troep zelfstandiger moeten op treden, met de grootere mogelijkheid, door niet voorziene opstel lingen te worden verrast, maar de indruk op den verdediger is overweldigend, wanneer hij diep in de flank en zelfs in den rug wordt aangevallen.. Een eerste vereischte hiervoor is echter, dat de aanvallende troepen beschikken over een zeer goede kennis van het terrein en zoo mogelijk over goede kaarten. De geschiedenis van den strijd in bedekte terreinen is echter vol van voorbeelden, dat de omtrekking den aanvaller door zóó 1019

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 34