om het Ngoeroe Kanga-gebergte en langs de Loekigoera-rivier. Deze divisie bestond uit 1 infanteriebrigade en 1 brigade bereden infanterie. Indien haar beweging slaagde, zou de insluiting van den vijand volkomen zijn. Brits slaagde inderdaad hij drukte de Duitsche afdeeling bij Kimbé, die de Loekigoera-vallei afsloot, weg en bereikte op 8 Augustus 1916 Mhonda in den rug van de Duitsche stelling, doch één zijner bereden regimenten verdwaalde en daardoor oordeelde 'hij zich te zwak, om alle zuidelijke terugtochtspaden af te sluiten. Hierdoor kon de vijand zich nog tijdig uit de voeten maken. De beveiliging. Ook bij den aanval in het bedekte terrein vormt de beveiliging een belangrijken factor. Als regel zal slechts de infanterie met deze taak kunnen worden belast. Een gevolg hiervan is, dat haar frontbreedte als regel gering zal zijn en de reserves op korten afstand zullen volgen. Men zal vooral trachten, voorwaarts te gaan in gezichtsverband en bij stuiten op den vijand na een kort, maar hevig vuur onver wijld tot den stormaanval overgaan. Door het dichte terrein zal ook verrassend stooten op vijande lijke afdeelingen niet zijn uitgesloten dan zal die troep, welke het eerst van zijn verbazing is bekomen en het eerst wederom aanvalt, in het voordeel zijn. VoorbeeldHet gevecht bij Mahiwa. Op 15 October 1917 grepen de Engelschen en Duitschers elkaar zonder het te weten, bij Mahiwa op dezelfde flank omvattend aan. Het was de afdeeling van kapitein Goering, die met zijn twee compagnieën onverwachts op zijn tegenstander, de Nigeria brigade, stootte. De Engelschen waren evenzeer verrast als Goering. Hij had echter zijn reserves dicht aangetrokken, liet vuren, onmid dellijk attaqueeren en joeg den vijand beslissend op de vlucht. Zoo groot was de eerste verrassing, dat een Engelsch officier, die een munitiecolonne aanvoerde, de Duitschers voor eigen troepen aanzag en zich met 150.000 patronen bij den vijand meldde. De reserves. Bij den aanval zullen de plaatselijke reserves een buitengewoon beweeglijke taak hebben. Waar het houden van verband reeds zonder gevecht mogelijk is, zal de plaatselijke reserve onmiddellijk ingrijpen zoodra het dreigt verloren te gaan. Dringt een vijan delijke afdeeling binnen in een op eenigerlei wijze in de voorste linie ontstane bres, dan dient de plaatselijke reserve onmiddellijk daarachter te blijven volgen en de flankeerende actie van de 1021

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 36