uit de onoverzichtelijkheid van het gevechtsterrein, trekken een zwaren wissel op zijn kunnen en op zijn moreel. Hier tegenover zullen het initiatief en het ongezien manoeuvreeren hem een voordeel geven, dat zijn moreel zal vergrooten. 6. Voor den verdediger is het bedekte terrein gunstiger. Vooral wanneer hem de tijd gelaten wordt, zal het uitbuiten van de middelen hem een groot voordeel geven het stelt hem in staat, met een zwakke frontbezetting een overmacht te weerstaan. Tegen artilleriewaarneming vindt hij veelal dek king en de gedekte opstelling van zijn reserves geven hem een goede kans, den factor verrassing uit te buiten. De ver dediging voet voor voet, zoowel als het vertragend gevecht, vindt een grooten steun in het terrein, terwijl het losmaken van den vijand dikwijls geen moeilijkheden geeft. 7. Aan het verband en het moreel worden hooge eischen gesteld. Zonder verband is de actie moeilijk, zonder moreel totaal onmogelijk. In een door hem goed verkend terrein kan de verdediger zijn verband met alle beschikbare middelen regelen, hetgeen hem een onberekenbaar voordeel geeft tegenover den aanvaller. Deze zal zijn aangewezen op de sobere middelen, die het bedekte terrein hem toestaat te gebruiken. Hij zal voorzichtig met kleine tusschenruimten voorwaarts moeten gaan met behulp van het kompas, sprongsgewijze van de eene terreinafscheiding tot de volgende. Het gevecht in het bedekte terrein eischt sterke zenuwen, goede soldaten en uitstekend kader, dat den moed en de kennis heeft, om zelfstandig op te treden. De op zichzelf aangewezen individu staat in het boschgevecht aan moreele inzinkingen bloot, welke zeer groot kunnen zijn, zoo groot, dat zij een paniek kunnen veroorzakenslechts een uit stekende groep, die niet terugdeinst voor den strijd met het blanke wapen, kan hier succesvol optreden. 8. Tenslotte zij opgemerkt, dat de toestand op Java wel eeniger- mate anders is dan in de beschreven gebieden. Onze bedekte terreinen hebben niet de daar voorkomende zeer groote afme tingen. Het zou daarom niet geheel juist zijn, de conclusies, getrokken uit den strijd in Duitsch Oost-Afrika en de Gran Chaco, zonder meer over te nemen. 1023 BRONNEN 1 Arning 2 Deppe 3 von Lettow-Vorbeck 4 von Lettow-Vorbeck 5 Roehl 6 Schnee Vier Jahre Weltkrieg. Mit Lettow-Vorbeck durch Afrika. Meine Erinnerungen aus Ostafrika. Was mir die Englander über Ostafrika erzahlten. Ostafrika's Heldenkampf. Deutsch-Ostafrika im Weltkriege.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 38