5. DEMOCRATIE OF DICTATUUR (II) door G. L. REINDERHOFF, Eerste Luitenant der Infanterie. BOLSJEVISME. „Communisme is partijmacht plus electrificatie" Lenin. VOLKSREGEERING OF DICTATUUR. Het Russische communisme, het bolsjevisme, houdt in de z.g. „dictatuur van het proletariaat", lees „van de arbeiders en de boeren" x) De voorgangers van het bolsjevisme Marx en Engels noem den deze dictatuur ,,de(n) noodzakelijke(n) overgang van het kapitalisme naar de klassenlooze maatschappij". Fischer beschrijft haar als volgt„De dictatuur van het proletariaat is de democratie voor de overweldigende meerderheid van het volk en de garantie voor deze democratie door het feit, dat de leiding van den staat zich in handen bevindt van de arbeidersklasse" Wij kunnen dadelijk het wezenlijk verschil aanvoelen met het fascisme. Immers, is daar de staat het eenige uitgangspunt, bij het bolsjevisme is de mensch de eenige factor waarmede dient te worden gerekend. Aangezien in Rusland echter alleen de communisten zijn toege laten als volkspartij, en zij, hoewel slechts enkele millioenen wer kende leden tellend, de regeeringspartij vormen, waaruit alle leiders van het huidige Rusland voortkomen, kan men vrijwel spreken van een partij-dictatuur, die de bureaucratische élite levert en de „democratie" voor de overweldigende meerderheid van het volk tot een aanfluiting maakt. Het is nl. ondenkbaar, welke leidende functie ook, vervuld te zien door een willekeurig klasselid, indien hij niet partijlid is. Het bolsjevisme is rationeel, bouwt niet op traditie. Het gooit het bestaande, het „oude", radicaal over boord, hetgeen bewezen werd met het consequent uitroeien van de klassen, die beschouwd Het bolsjevisme wenscht arbeiders èn boeren in één adem te noemen. In feite bestaat er de dictatuur van arbeiders. 1025

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 40