Men moet geraken tot volledige uitschakeling van de heer schappij van den eenen mensch over den anderen. Democratisch is het ook, door beraadslagingen van de „werkers-afgevaardigden" te komen tot de juiste bestuursmethoden zoo heet het althans weer in theorie. In werkelijkheid decreteert een bureaucratische „élite". De massa heeft slechts te gehoorzamen. Het geheele systeem is erop ingesteld, den mensch datgene te geven, dat hij noodig heeft om te leven. Dit moet worden bereikt door gemeenschappelijken arbeid, waaraan ieder individu ver plicht is mede te werken. Een consequente mechanisatie van de massa moet zich daarom concentreeren op de productie en het geheele volk dient te worden ingeschakeldgeen klasse, die minder werkt dan een arbeider of die leeft ten koste van den arbeid, omdat arbeid van hoofd en handen „gelijkgeschakeld" wordt. Wij krijgen het gevoel van een groot raderwerk, voortbewogen door den tot machine geworden mensch een onafgebroken „bewe ging", waarin een ieder tegen wil en dank wordt opgenomen een non-stop systeem, waarin voor geen andere gedachte meer plaats is dan voor rhythme en tempo. Het moet duidelijk zijn, dat de organisatie van de arbeiders minder moeilijkheden gaf dan die der boeren. Juist de boeren, met hun van huis uit sterk individueelen inslag, gewend een eigen leven te leiden, gericht op persoonlijke verdienste, waren slecht tot „den technischen mensch", de mechanische schakel, om te vormen, een vorming, waarop het bolsjevisme juist scherp is gericht. Wij verwijzen o.a. naar Lenin's toekomstbeeld van een ideaal-Rusland, dat hij geheel in het licht van techniek en mecha nisatie zag (bijv. zijn electrificatie-ideaal van geheel Rusland). De mechanisatie van alle beschikbare krachten, de mathemati sche indeeling en exploitatie van den mensch, leidde tot een be paalde cadans, een vast rhythme, een mechaniseering ook van den geest, die wij westerlingen met onze reeds bezonken cultuur-ideeën, gegroeid in traditie van beschaafde en ontwikkelde volken, moeilijk kunnen begrijpen doch voor den gemechaniseerden Amerikaan beter verstaanbaar is. De theorie ging en gaat op dit punt in Rusland hand in hand met de practijk. Op den duur zagen wij het bolsjevisme met harde hand voet bij stuk houden, een ieder vernietigen, die het anders wilde, en de nieuwe generatie langzaam maar zeker in dezen toestand zetten door middel van de staatsopvoeding, welke ten doel heeft, hem te bestendigen. De leer beoogt dan verder een omschakeling van den menschelijken geest, waarbij de maat schappij bestaat uit „kameraden-arbeiders", waar particulier ini tiatief, gericht op eigen voordeel, is uitgesloten, waar dus alleen arbeid ten bate van de gemeenschap bestaat, waar voor heer schappij (gezag) van den eenen mensch over den anderen geen plaats is doch slechts wordt „bestuurd" in gemeenschappelijk 1027

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 42