NATIONAAL-SOCIALISME. RICHTLIJNEN OF NIET. Het Duitsche nationaal-socialisme (wij noemen het hier met opzet zoo) ontstond inderdaad als een specifiek Duitsche bewe ging het was wel geïnspireerd door het fascisme, maar het sluit wonderwel aan op het Duitsche volkskarakter. Wij zullen aan de behandeling van dit systeem een ruime plaats geven en waarom Het heeft immers geen zin, ten aanzien hiervan struis vogel-politiek toe te passen integendeel, het groote gevaar ervan is veelal niet of te laat onderkend, juist doordat men niet door drong in het wezen van het systeem. De vreeselijke ervaringen in het Moederland hebben in laatste instantie e.e.a. wel aangetoond. Velen immers hebben bij herhaling hun waarschuwende stem doen hooren. Het leek of men niet wilde luisteren en toch was het dat weer niet. Nemen wij één der vooraanstaande bladen in Nederland, de „Nieuwe Rotterdammer" bijvoorbeeld. Op koele, correct scherpe wijze werd af en toe critiek op het „onfatsoen" van het nationaal-socialisme en speciaal op het Hollandsche mis product daarvan geleverd, maar meest op één der laatste blad zijden, in verkleinden druk en dikwijls (wij lazen het meermalen) werd de theorie verkondigd, dat men deze beweging het grootste kwaad deed door haar geen critiek waard te toonen en dood te zwijgen. Daartegen mogen wij niet genoeg waarschuwen want zulk gif moet met tegengif worden behandeld. Wat nationaal-socialisme precies is Hier begint het reeds dadelijk mede op deze vraag kan geen precies antwoord volgen, want zoo gedecideerd tenslotte de fascistische gedachten in de „dottrina del fascismo" werden uitgedrukt, zoo vaag bleef de bedoeling van het nationaal-socialisme. Dit wordt verklaard door den uitleg, dat nationaal-socialisme beteekentbeweging, voort durende beweging, dynamiek, geen beweging echter langs vaste banen doch langs wegen, die het moment voorschrijven, zich steeds aanpassend aan nieuwe toestanden en daarvoor weer nieuwe normen gevend. Het ontstond met een program, dat nog" moest uitgroeien en veranderende situaties eischten en eischen steeds nieuwe voor zieningen. Eén der kenmerken is alzoo onrust. Het is geen volks beweging in den waren zin, doch het vond zijn oorsprong in het brein van een onwetenschappelijk, rationeel, primitief, onbe- heerscht en verbitterd man, die hetzelfde stempel op zijn bewe ging drukte doch het juiste instinct bezat, de gevoeligste snaren van het Duitsche volk te treffen en de eigenschappen van den militanten Duitschen volksgeest dienstbaar wist te maken aan de verwezenlijking van zijn eigen machtsideeën. 1029

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 44