kunnen worden gevonden om dat vage doel te bereikenhierin ligt ook de oorzaak van de steeds wisselende tactiek daar het niet meer doenlijk is, systematisch voort te bouwen. Er wordt op te veel fronten tegelijk gewerkt. Door het radicale optreden schijnt het, dat Hitier weet wat hij wil. Dit geldt echter slechts voor het oogenblik en voor de naaste toekomst. Immers, elk nieuw succes verergert zijn machtsroes en daarom juist is hij zoo gevaarlijk. Twintig, tien jaar geleden droomde hij nog niet van een beheersching van Europa van Narvik tot Spanje, wist hij nog niets van Italië's houding in de toekomst, maar nu het zoo ver is reikt zijn machtshonger al naar de andere zijden van de oceanen. Wanneer men „Mein Kampf" beschouwt naast Rauschning's publicaties, dan spreekt nog duidelijker, dat de machtsideeën groeiden en groeien. Werden zij eerst geboren door het streven naar herstel van Duitschland, toen hij hierin slaagde op een wijze die hij zich had voorgesteld, zag Hitier, dat zijn schepping zoowel politiek als economisch niet paste in het hem omringende Europa welnu, hij bewees reeds voldoend dat hij dan Europa aan Duitsch land zou trachten aan te passen. Thans past het naar zijn geest vervormde Europa niet in de omringende wereld en ook hier zal hij trachten, de wereld te hervormen tot het door hem gewenschte beeld. Echter zijn er geen eindpunten meer te zien. Dit typische kenmerk van onrust in 'smans karakter open baart zich in het geheele systeem. Het kent geen richtlijnen omdat de aspiraties onbeperkt zijn. Men verwarre daarom de uiterste consequentie, waarmede weerstanden gebroken of vernietigd worden, niet met consequentie in doelstelling der beweging, al klinkt de leuze nog zoo hoogdravend, dat het Duitsche volk uit verkoren is om de wereld te hervormen. Wij waarschuwen daarom tegen het beoordeelen van het natio- naal-socialisme naar zijn methoden. Het groote gevaar schuilt juist in het avontuurlijke karakter, dat den roekeloozen speler ken merkt de methoden zijn daarvan het gevolg. BLOED EN BODEM. Eén der bijzondere uitingen van het Duitsche nationaal-socia- lisme is het geloof aan de speciale zending van het Duitsche volk. Men gaat daarbij uit van een ras-superioriteit, waarbij het Arische „Deutschtum" prevaleert en waarvan de ziekelijke pro paganda voor den „teelt" van den „Edel-Germaan" het exces is. Zonder het te willen, leverden de overwinnaars van 1918 Hitier voldoende propaganda-materiaal. Naast bijvoorbeeld de bezetting van Duitsch gebied met Afrikaansche troepen, was daar het „dictaat" van Versailles, dat in feite het Duitsche volk schuldig verklaarde aan de wereldramp. Voorts het feit, dat Duitschers niet waardig of in staat werden geacht tot koloniaal beheer, waarbij de tegenstelling werd toegespitst door de opvatting, dat de tegen- 1031

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 46