o.a. werd Marx in 1848 uitgewezen. Parlementen ontstonden doch verdwenen goed- of kwaadschiks even snel als ze waren gekomen. (Wij herinneren aan het uiteengejaagde Frankforter parlement en het in 1849 ontbonden z.g. „Rompparlement") Wij willen, ter verduidelijking van de toen reeds heerschende opvatting, Bismarck nog eens aanhalen in één zijner brieven aan keizer Wilhelm IITegen de democratie helpen slechts soldaten, „priesters kunnen daarbij veel bederven en weinig helpende „geloovigste landen zijn de revolutionnairste Men versta Bismarck's aanduiding revolutionnairen wèlze bezorgden hem en zijn soldaten-systeem den meesten last. Ook later, na 1871, zien wij een Duitschen Rijksdag, die veel scheen te zijn, doch weinig politieke beteekenis had. De rijks kanselier was slechts aan den keizer verantwoording verschuldigd en er bestond geen rijksministerie. Nog later zien wij Bismarck's strijd tegen de katholieke kerk, gevolgd door zijn fel optreden tegen de socialisten, culmineerend in de „socialisten-wet", die alle „moderne" volks-reacties aan banden moest leggen. Geen regeering door het volk, geen medezeggingschap, doch ordening van boven af. Hoewel de reacties niettemin niet uitbleven, slaagde de regeering erin, de teugels strak te houden, wijl zij zich zeker stelde door het gezag eventueel met krachtige hand te ver dedigen. In dit verband zei Bismarck o.a. „het leger is van alle instellingen in een land de voornaamste" Wij vinden in deze historische schets veel terug van hetgeen Hitler's Duitschland thans te zien geeft en op politiek terrein heeft men nog weinig geleerd of willen leeren. Vergelijken wij bijvoor beeld de theorieën van Ewald Banse met die van Friedrich List. Banse, die in 1932 zijn beruchte boek „Raum und Volk" publi ceerde, werd in 1933 onder Hitier tot professor in de militaire wetenschappen aan de Technische Hoogeschool te Brunswijk benoemd. Als Banse schrijft over de te volgen gedragslijn, hoe op den duur Engeland te vernietigen, lezen wij o.a. „Wat België betreft, dit is één van die ellendige staatjes die deel uitmaken van Frankrijk's duistere plannen om Duitschland te vernietigen. Duitschland moet dit landje daarom geheel of gedeeltelijk annexeeren" Nadat is uiteengezet, dat Frankrijk moet worden vernietigd om Engeland te kunnen aanvallen, merkt hij in één adem op „dat Holland (met de koloniën), het „Duitsche" België (èn de Congo), het „Duitsche" Vlaanderen, Elzas-Lotharingen, het „Duitsche" Luxemburg, het „Duitsche" Denemarken moeten worden geannexeerd". Honderd jaar geleden schreef Friedrich List „Een in zielental en grondgebied beperkt volk kan, vooral wanneer het een eigen taal heeft, slechts een kreupele literatuur, 1034

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 49