slechts kreupele inrichtingen ter bevordering van kunsten en wetenschappen bezitten. Een kleine staat kan de verschillende productie-af deeling en binnen zijn grondgebied nooit tot vol komen ontwikkeling brengen. Slechts door allianties met machtigere volken, door gedeeltelijke opoffering van de voor- deelen der nationaliteit vermag het zijn zelfstandigheid gebrek kig te handhaven En verder „Eerst door haar „Zollverein" heeft de Duitsche natie één van haar belangrijkste attributen harer nationaliteit verkre gen. Echter is deze maatregel niet als volkomen te beschou wen, zoolang hij zich niet over de geheele kuststrook van de monding van den Rijn tot de grens van Polen, inclusief Holland en Denemarken, uitstrekt. Een natuurlijk gevolg dezer ver- eeniging is de opname van beide in den Duitschen bond, bijge volg in de Duitsche natie Tenslotte nog „België kan slechts langs den weg van confederatie met een groot naburig volk de fouten, die de beperktheid van zijn grondgebied en van zijne bevolking aankleven, opheffen". Met dat groote naburige volk bedoelde List natuurlijk Duitsch- land en ook toen vonden wij in List's theorieën dat„kleine volken geen politiek kunnen voeren, omdat ze te klein zijn, derhalve niet over voldoende macht beschikken". Is er in deze imperialistische Duitsche opvatting van 100 jaar geleden iets veranderd Bracht Hitler's geweldpolitiek iets nieuws Al bewezen èn Denemarken èn Holland èn België hun bestaansrecht op overtuigende wijze, de Duitsche opvattingen inzake, of „goedpraterij" van, rechtsverkrachting zijn inderdaad specifiek Duitsch. Wij willen gaarne nog een stap teruggaan en een uitspraak van een anderen grooten „leider", nl. Frederik den Groote, aanhalen „Maak U vooral geen overbodige zorgen over het woord rechtvaardigheid. Wanneer ik mij daardoor in de war had laten brengen, zou ik nooit iets hebben bereikt". Wij hebben getracht hier een vluchtig beeld te geven van de moraal van enkele, doch toonaangevende Duitschers van voor heen en thans. In deze moraal kwam geen wijziging hun rechts gevoel is nu eenmaal „anders". Hitier noemt dat„Mijn eer is mijn trouw" Dr. Frank schreef in 1933 „Rechtvaardig is datgene, wat de belangen van de Duitsche natie dient", anders gezegd „Het doel heiligt de middelen". En terugkeerend tot het heden wij zien dat de opvatting van de „Leiding" in Duitschland in den loop der tijden in groote lijnen weinig wijziging onderging. Haar moraal was slechts afgestemd op uitsluitend Duitsch belang zonder ook hoegenaamd maar rekening te houden met anderer belangen. Zeker, er zijn variaties 1035

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 50