immer in de schaduw zouden zijn gebleven. Hoe verachtelijk deze beginselloozen ook zijn, ze zijn zeer gevaarlijk omdat ze werktuig blijven, gehoorzaam en gedwee in de handen van de leiding. Willen wij met dit alles beweren, dat de democratie ons in de practijk het begenadigde systeem bracht Geenszins, want ook dat heeft de wereld zich nog veelal slecht waard getoond en wij komen hierop terug. De twijfelaar vraagt„Is het dan mogelijk, een coördinatie van alle in een volk levende krachten te verkrijgen zooals hij dit vermeent bij de dictatuur waar te nemen Wij zullen dit zeker niet volmondig bevestigend beantwoorden de bewijzen van het tegendeel zouden een handig debater voor het grijpen liggen. Wij zeggen een handig, doch niet een verstandig debater. Het gezag van een enkeling, in de dictatuur of half-dictatuur (Polen) op macht berustend, bij de democratie (Tsjecho-Slowakije) op overwicht, heeft doorloopend het gebrek aan bestendigheid vertoond. Het volk raakt immers te veel ingesteld op het genie van zulk een krachtfiguur. Na den dood van Masaryk, één van de groote democraten van den laatsten tijd, had Tsjecho-Slowakije geen werkelijk groot man als vervanger het werk stortte ineen. Na het einde van Pilsoedski, een aangebeden leider, bleek Rydz-Smigly niet opge wassen tegen de hevige stormen èn zijn land werd vernietigd. Na Kemal Pasja's dood braken aan alle zijden moeilijkheden voor Turkije uit en niemand is zeker van het lot van dit land. In hoe veel heviger mate geldt dit niet voor de dictatuur, waar elke soe pele overgang op een nieuwen leider ontbreekt. Tot op zekere hoogte houdt men het op het genie van dien leider. Hij weet of bereikt inderdaad meer dan wie ook hij verzet meer werk, hij heeft succes, doorloopend, maar normaliter is zulk een figuur niet bij opvolging te vinden. Men moet, of men wil of niet, te langen leste tot de conclusie komen, dat twee menschen meer weten dan één, dat critiek voert naar verbetering en opbouw en dat het afsnijden van critiek leidt tot verwijdering van de leiding van het volk, steeds verder en verder. De leiding is dan op den duur niet meer de uitvoerster van den wil des volks, maar de massa dient naar de pijpen te dansen van enkelingen, naar hun ideeën, die echter niet meer van het volk zijn. Dit is de weg die leidt naar de onbeperkte, onbe- heerschte en fascineerende tyrannie, die terug voert naar primi tiviteit, naar het horden-tijdperk, met dit verschil, dat het geluid van den tam-tam is vervangèn door den modernen dreun van den tot robot geworden mensch. Misschien spreekt dit nog wat duidelijker wanneer wij de Duit- sche, zwaar dreunende militaire marschmuziek vergelijken met de beschaafde tonen van de muziek onzer beroemde Koninklijke Militaire Kapel. 1040

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 55