7. DE GASVOORZIENING VAN SPERBALLONS door Ir. N. D. R. SCHAAFSMA, Scheikundige-bacterioloog bij het Laboratorium voor Technische Hygiëne. Nu het vraagstuk van de aanschaffing van sperballons voor de verdediging van de steden tegen luchtaanvallen in een ver gevorderd stadium verkeert en de toepassing van dit systeem voor Bandoeng vasten vorm heeft aangenomen, moge de vulling van deze ballons aan een nadere beschouwing worden onder worpen. Het doel van de ballonversperring is, öm het te verdedigen object een net van verticale draden te spannen, waardoor het den vijand niet dan met zekere risico's mogelijk is, het object met vliegtuigen, welke op geringere hoogte vliegen dan de lengte der draden bedraagt, te naderen. Het effect van de ballonversperring zal dus stijgen met het toenemen van het aantal ballons zoowel als met het vergrooten van de hoogte, waarop de ballons hangen (dus met de lengte van de kabels). De hoogte, welke met den ballon kan worden bereikt, hangt af van de draagkracht van den ballon en van de sterkte en het gewicht van den gebezigden kabel. De maximumhoogte is bereikt wanneer het gewicht van den kabel gelijk is aan de draagkracht van den ballon. De kabel moet dan zoo sterk zijn, dat iedere doorsnede het gewicht van het daaronder hangende deel kan dragen. De draagkracht van den ballon is de opwaartsche druk, welken de ballon ondervindt, verminderd met het gewicht van den ballon -f- vulling. De opwaartsche druk is gelijk aan het gewicht van de, door den ballon, verplaatste lucht. Noemen we de draagkracht D, het gewicht van den ballon G, dat van de vulling g en dat van de verplaatste lucht L, dan is dus D L G g. Stelt voorts V het volume van den ballon voor, siucht het s.g. van de lucht op de hoogte, waarop de ballon hangt, en sgas het 1045

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 66