Ter voorkoming van menging van de verkregen waterstof en zuurstof wordt tusschen de polen een diafragma geplaatst. Het stroomverbruik bedraagt 5 a 6 KW per m3 watergas. Voor de boven aangenomen normale productie van de waterstoffabriek van 1400 m3 per dag of 70 m3 per uur per 20 urigen bedrijfsdag zouden dus 350420 KW benoodigd zijn. Is voor dit speciale doel electrische stroom a 2% ct per KW verkrijgbaar, dan bedra gen de kosten der productie van het gas om de ballonnen bedrijfs klaar te houden reeds 65.000.a 75.000.per jaar, alleen aan energie. De electrolytische bereidingswijze vindt wegens de hooge energiekosten slechts daar toepassing waar ook voor de zuurstof een afzetgebied aanwezig is, of waar de waterstof als bijproduct van de bereiding van andere goed verkoopbare producten wordt verkregen. Zou men hier te lande komen tot oprichting van b.v. een fabriek voor soda- en chloor-bereiding langs electrolytischen weg uit keukenzout, dan zouden de kosten van de waterstofvoorziening lager zijn. Een wezenlijk voordeel van de electrolytische waterstofbereiding is de hooge zuiverheid van het gas (99%), welke zonder verwijde ring van verontreinigingen wordt bereikt, de eenvoud van bedie ning der apparaten en de mogelijkheid, ze vervoerbaar te maken. Bedoelde apparaten worden tot vermogens van 40 KW door de International Oxygen Co. en de Davis-Bournonville Co. te New-York alsmede de National Oxhydric Co. te Chicago in den handel gebracht. Ze kunnen zeer waarschijnlijk op een of twee vrachtauto's worden geplaatst. Met 15 van zulke eenheden zou dan een versperring van 100 ballons zijn te bedienen. Volgens de jongste publicaties schijnt ook de electrolytische waterstofbereiding onder een druk van 200 atm. thans toepassing te vinden (procédé volgens Noeggerath). Het energieverbruik van deze bereidingswijze zou inclusief den compressiearbeid slechts 4,5 KW per m3 waterstof bedragen. ad 2. Belangrijk goedkooper doch met zwaardere apparatuur en moeilijker bediening wordt waterstof verkregen door stoom bij hooge temperatuur op ijzer te laten inwerken. Deze reeds in 1783 door Lavoisier waargenomen reactie ver loopt volgens de formule 3 Fe 3 HoO Fe203 3 H2. Griffard heeft dit proces verbeterd door in plaats van de ijzer- krullen, welke Lavoisier gebruikte, het in de natuur voorkomende poreuze ijzeroxyd, met generator- of watergas tot zeer fijn ver deeld ijzer te reduceeren, en hierover bij gloeihitte stoom te blazen. Nadat het ijzer in ijzeroxyd was omgezet, werd het weder met generatorgas gereduceerd het kon dan opnieuw voor de water stofbereiding dienst doen. Zoo was theoretisch met een zelfde hoeveelheid ijzer, een onbeperkte hoeveelheid waterstof te maken. 1049

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 70