Op deze werkwijze berustend ontstond na vele wijzigingen het toestel van Francke-Messerschmitt. Het bestaat uit een ronden ijzeren mantel, met chamotte gevoerd. In dezen cylinder bevindt zich een tweede van boven open chamotte-cylinder, welke een uit steenen gestapeld rooster bevat. De buitenruimte wordt met ijzererts gevuld. Nadat de oven is verhit, wordt watergas onder in den buitenmantel gevoerd, reduceert daar het erts en treedt dan gemengd met lucht, welke boven wordt aangevoerd, in den binnencylinder. Hier verbinden zich de nog brandbare gassen met de zuurstof uit de lucht, waarbij de vrijkomende warmte door de steenstapeling in den binnencylinder wordt opgenomen. De verbrandingsgassen worden beneden afgevoerd. Nadat de reductie is beëindigd, wordt de toevoer van watergas en lucht gesloten en stoom in den binnencylinder toegelaten. Deze stoom wordt door de warme steenen oververhit en treedt dan in den buitenmantel onder waterstofvorming met het ijzer in reactie. In het begin van deze periode wordt de waterstof, welke nog met generatorgas van den vorigen gang is gemengd, afgevoerd, tot de zuivere waterstof wordt verkregen, Welke opgevangen wordt. De gasperiode duurt 810 minuten. Dan wordt eerst gedurende 3 a 5 minuten lucht onder in de ijzeroxydmassa gevoerd om afgeschei den koolstof te verbranden, waarop opnieuw de reductie van het ijzeroxyd met watergas en het verhitten van de steenstapeling begint. De watergasbereiding geschiedt in den watergasgenerator. Deze bestaat uit met cokes gevulde cylinder, waardoor beurte lings stoom en lucht worden geblazen. Bij het aanblazen met lucht verbrandt de cokes tot de temperatuur voldoend hoog (1000°1100°) is geworden; dan volgt de stoomgang, waarbij het watergas volgens de formule C H20 CO H2 wordt gevormd. Dit mengsel reduceert dan het Fe203 volgens de formule 2 Fe.Oo 3 CO 3 H2 4 Fe 3 C02 3 H20. Bij uitgevoerde installaties bevinden zich op 2 of 3 waterstof generatoren 1 watergasgenerator van Dellwich-Fleischer, benevens nog één waterstof- en één watergasgenerator, welke als reserve dienen. Met één vulling van 3 a 3,5 ton ijzererts kan 60100.000 m3 gas worden gemaakt. Aanvankelijk levert een vulling 3000 a 3500 m3 waterstof per dag aan het einde van de vulling bedraagt de productie ongeveer de helft. Nadat de verkregen waterstof door wasschen met water en leiden over een gasreinigingsmassa is gereinigd, wordt een gas verkregen, dat 9899% zuivere water stof bevat. De verontreinigingen bestaan uit koolmonoxyd en methaan. ad 3. Koolwaterstoffen kunnen bij temperaturen hooger dan 900° gemakkelijk worden ontleed. Deze ontleding ondergaan zoo wel de zware koolwaterstoffen (als teer, petroleumresidu) als de gasvormige (methaan, aethyleen, acethyleen). Werd voor de 1050

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 71