Dit reeds lang bekende proces verloopt bij normalen druk en een temperatuur van 100107° volgens de vergelijking Si -j- 2 NaOH H20 Na2Si03 2 H2. Jaubert vond echter dat het gevormde neutrale natrium-silicaat bij verhooging van den druk, waardoor de reactie bij hoogere temperatuur kon plaats vinden, tot zuur-silicaat kon worden omge zet. Deze reactie, voorgesteld door Si -f- NaOH 2 H20 NaHSiO;. -|- 2 H2, verloopt vlot bij een druk van 200 atm. en 250°, terwijl het soda-verbruik slechts de helft bedraagt van de reactie bij atmosferischen druk. Voor dit proces kan in plaats van zuiver silicium het ferro- silicium met een silicium-gehalte van 6590% worden gebezigd, dat belangrijk goedkooper is dan het silicium zelve. Brokken ferrosilicium worden in een bombe gebracht, waarop na verwarming van de massa een loogoplossing wordt gepompt. De reactie treedt dan op onder sterke warmte-ontwikkeling. Uit wendige verhitting is dus niet noodig en wanneer de druk van 200 atm is bereikt, kan de waterstof worden afgelaten. Voor de bereiding van 1 m3 waterstof van 760 mm en 26° C. is noodig 700750 g ferro-silicium en 1 kg natronloog. Een installatie voor de bereiding van 200 m3 waterstof per uur, kan op een auto worden gemonteerd. Bijgaande teekening geeft een indruk van een dergelijke eenheid. Zij kan dus bij de ballons worden gebracht, terwijl tevens ter plaatse flesschen met water stof tot 200 atm kunnen worden gevuld, zonder dat compressie van het gas noodig is. Men kan dus bij iederen ballon eenige flesschen stationneeren, en behoeft dan niet met het bijvullen van den ballon te wachten tot de gaswagen is gearriveerd, terwijl evenmin transport van de gasflesschen noodig is. Voor toepassing van het systeem hier te lande geldt het bezwaar, dat zoowel soda als ferro-silicium moeten worden geïmporteerd. Het ferrosilicium kan echter in de open lucht worden opgeslagen. Het is dus mogelijk, een voorraad van eenige duizenden tonnen aan te schaffen. Soda, hoewel minder gemakkelijk te bewaren, kan ook in voorraad worden gehouden. De gasvoorziening van 100 ballons kan dus voor eenige jaren worden verzekerd. Bij de bovenbeschreven methoden is eenigszins langer stilge staan ten einde een indruk te geven, dat de gasvoorziening van de sperballons een vraagstuk is, dat grondige bestudeering eischt alvorens tot de aanschaffing van de ballons wordt overgegaan. De waterstofbereiding, hoewel geenszins onmogelijk, eischt meer en kostbaarder voorzieningen dan oogenschijnlijk lijkt. Ook de bouw van de daarvoor benoodigde fabriek zal door terzake zeer deskundige krachten moeten worden uitgevoerd en er zal op moeten worden gerekend, dat er geruimen tijd mee zal zijn gemoeid alvorens de fabriek gas kan afleveren. 1052

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 73