1055 8. INDOCHINA door v. H. (met 3 schetsen achter in dit nummer.) INLEIDING. Enfin, sans pénétrer dans la domaine de la poli tique, il est permis de dire que l'ennemi le plus redoutable est a l'intérieur même de nos posses- sions.2) Si nous pouvons compter sur l'entière loyauté et le complet dévouement des populations indigènes, aucune attaque étrangère ne saurait avoir de sérieuses chances de succès, ni en Afrique du Nord, ni en A.O.F. ou en A.E.F., ni en Indo- chine. Gnl. Abadie, La défense des colonies, R.M.G. Juli 1938. Aldus de eenige jaren geleden naaste medewerker van den toenmaligen Franschen minister van koloniën Mandel, die met alle energie zijn schouders heeft gezet onder de verbetering van de defensie van Frankrijk's overzeesche bezittingen. Hoe anders is het uitgekomen Weinig heeft deze opperofficier schrijver tevens van het eveneens La défense des colonies getitelde boek, waarin hij in 1937 reeds v.w.b. Indochina geen blad voor den mond nam omtrent de gevaren en de zijden vanwaar zij deze bezitting bedreigden voorzien, dat de ennemi le plus redoutable geheel elders zou blijken te schuilen en wat daarvan de gevolgen zijn. Zie ook de rubriek „Uit de pers". 2) Cursiveering van ons ten gerieve van hen, die zoo gaarne zoeken naar „fouten" in ons koloniaal beleid. Frankrijk, zoo heet het dan, geeft aan alle volken na hun onderwerping blijken van vertrouwen, bijv. door hen op te nemen in het leger. Dat dit niet geheel juist is, past niet in het betoog. Maar uit het feit, dat wij geen Atjehsche regimenten en geen Papoea-bataljons hebben, distilleert men dan het bestaan van wantrouwen. Zijn de woorden van gnl. Abadie geen afdoende medicijn Welaan dan, ziethier wat Virginia Thomson, die Indochina óók goed moet kennen, in het laatste nummer van Amerassia zegtDe chronische vrees, dat wapens in handen van ongeoefende inboorlingen zouden worden gebruikt voor het omverwerpen van het Fran- sche gezag, deed alle plannen voor de oprichting van een Annamietisch nationaal leger schipbreuk lijden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 76