tegen de plunderijen van de rooverbenden, ja zelfs bevorderden zij het optreden van de Zwarte Wimpels (Pavilions noirs, onge regelde troepen, die zwarte wimpels voerden en ook van Chi- neesche zijde steun ondervinden). Hierdoor ving in 1882 een nieuwe periode van strijd aan, welke met onderbrekingen tot 1900 duurde. Ditmaal werd hij openlijk tegen China gevoerd. In Mei 1884 en, nadat de oorlogopnieuw was verklaard, in 1885 na een blokkade van de Golf van Tsjili, deed het definitief afstand van Annam en Tonkin. In het binnenland duurde de strijd echter voort, vooral in de Sjan- en Laosstaten, waarover ook Siam protectoraatsrechten meende te bezitten, terwijl de uit het w. opdringende Engelschen soortgelijke aanspraken maakten. Frankrijk stelde Siam in 1893 een ultimatum. Het werd aanvaard Laos kwam onder Fransche bescherming. In 1907 stond Siam tenslotte de eertijds tot Laos behoorende gebieden af op den rechter oever van de Mekhong, evenwel m.u.v. het district Dansai. Deze afstand heeft steeds een doorn gevormd in het vleesch van het thans „ontwaakte" Thailand. Het zijn deze gebieden, welke kortelings werden teruggeëischt 2) Het andere wrijvingspunt, Cambodja, beschreven we reeds eerder. Tenslotte Kwang-tsjou-wan. Het is een pachtgebied, dat China in 1898 voor 99 jaren aan Frankrijk afstond. Gezien de langgerekte ligging n.-z. is het duidelijk, dat het klimaat in de verschillende samenstellende deelen van Indochina nog al uiteenloopt. Cochinchina en Cambodja zijn uitgesproken moesson-gebieden. De natte tijd valt in de maanden MeiOctober dan wisselt de temperatuur van 70° F. tot 85° F. De grootste regenval komt voor in Juni. November tot en met April zijn droge maanden; nu, in November, begint dus de periode, welke in het z. gunstig is voor militaire operaties. Wel stijgt de temperatuur overdag tot bij de 100° F. om 's nachts niet te dalen beneden de 60° F., doch eerst Februari en Maart zijn de warmste maanden. Ook Annam en Laos hebben nog een moesson-klimaathet n. ligt echter reeds nabij den keerkring, waardoor de temperaturen in het jaar vrij veel verschillen. Ook de ligging achter het gebergte op de oostkust is van invloed. SeptemberDecember zijn de maanden van zwaren regenvalde temperatuur bedraagt dan 1) Het was een tegenslag in dezen oorlog, die den Franschen minister Ferry zijn zetel kostte en den bijnaam bezorgde van „le Tonkinois". Er zou over het Fransche koloniale streven na 1871, de door Bismarck c.s. gesti muleerde uitlaat voor het opkomend réveil nog wel het e.e.a. zijn te zeggen. Evenzeer over de militaire actie in Indochina. Dit valt echter buiten het kader van dit opstel. 2) De Franschen duiden deze gebieden aan met namen van de daarin op den w.-oever gelegen plaatsen Paklay en Bassac de Thais noemen ze naar de plaatsen Luang Prabang en Paksé, die echter op den o.-oever liggen. 1058

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 79