werd de gouverneur-generaal dus opperbevelhebber van drie deelen van de weermachtvloot, leger en luchtmacht. Wij zullen niet lang stilstaan bij de verhoudingen in de opperste leiding. Genoeg zij het, vast te stellen dat zij veel ingewikkelder zijn geweest dan te onzent. De G.G. staat uiteraard onder den minister van koloniën, die vroeger tot op zekere hoogte zegging schap had over de inheemsche troepen. Hij deelde haar echter met den minister van oorlog, onder wien de Europeesche leger eenheden geheel ressorteerden, zooals de vloot onder den minister van marine. Toen het inmiddels tot drie uitgegroeide aantal leden van de Fransche weermacht in 1938 in het moederland werd ondergebracht in een overkappend departement van Nationale Defensie, verbeterden de verhoudingen, vooral toen daarin nog een speciale afdeeling werd ingesteld voor de defensie van de koloniën. Het was gnl. Abadie, die hier een zeer belangrijke be trekking vervulde. Het verdient vermelding, dat deze generaal er voor heeft geijverd, de legers in verschillende overzeesche bezittingen zelfstandig te maken. Ware dit geschied, dan zou de versterking van Indochina's landmacht vermoedelijk eerder zijn ingezet dan thans is geschied. Er zijn meermalen stemmen opge gaan, die onze Regeering hebben verweten, dat Zij den uitbouw van het Kon. Ned.-Ind. Leger te laat heeft ter hand genomen. Welke verwijten moeten dan in of t.a.v. Indochina dan wel niet worden geuit Het was immers eerst in 1938, dat min. Mandel opdracht gaf voor de werving van 50.000 inheemsche soldaten 1) Doch wat beteekende dit nog afgezien van het feit, dat het voor de encadreering benoodigde kader er niet was en ook niet kon worden gegeven 2) zonder gelijktijdige uitbreiding en moderni seering van het materieel Hier kwam de volledige afhankelijkheid van het moederland duidelijk tot uiting. Door de nog steeds niet vervulde behoeften van het moederland kwam het gebied overzee in de verdrukking het kon hoogstens worden geholpen met materieel, dat voor gebruik in Frankrijk verouderd werd geacht. Overigens de moeilijkheden, waarmede men in Indochina heeft te kampen gehad, zijn ook ons niet vreemd. Zoo t.a.v. de kwestie van de vlootsteunpunten. Ziethier een korte, doch veel zeggende opsomming van besluiten over de inrichting daarvan. 1062 b Volledigheidshalve zij vermeld, dat reeds in 1926 een „opleving" viel te constateeren, gevolg van Japan's eerste dreigementen tegen China. Een inzinking ontstond in 1930 het land kwam in beroering door communistischen invloed, zoowel rechtstreeks uit Moskou als via het moederland uitgeoefend. Die invloed liet ook het leger niet onberoerd in genoemd jaar deden zich ernstige ongeregeldheden voor, in het bijzonder bij het te Yen bay gelegerde bataljon Annamieten. 2) Begin 1939 volgde de opdracht tot opleiding van 20.000(!) man Indochi- neesch kader. Het kan niet anders, of deze opleiding moest grootendeels bij den troep geschieden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 83